22. 07. 2019 19:46 | BRATISLAVA/TV Markíza

V Bratislave budú jazdiť električky tichšie

Mesto rozširuje miesta, kde ich bude rekonštruovať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

V hlavnom meste vraj budú jazdiť električky tichšie. Magistrát a Dopravný podnik mesta Bratislavy púšťa do rekonštrukcie ďalších zanedbaných koľajníc. Bratislavčania sa dočkajú aj vynovených zastávok.

Špitálsku ulicu dokončilo hlavné mesto iba pred nedávnom. Rekonštrukcia sa v tom čase natiahla pre problematickú zastávku pri vjazde do dvora.

Teraz chce Dopravný podnik spolu s radnicou vynoviť ďalší úsek električkovej trate, ktorá je len pár metrov ďalej. Na Americkom námestí a Radlinského ulici. „Rekonštrukcia týchto úsekov prinesie nielen zvýšený komfort pri využívaní služieb MHD, zvýšenie rýchlosti, ale aj zníženie hlučnosti zavedením moderných prvkov na odhlučnenie trate," tvrdí hovorkyňa DPB Adriana Volfová

Spolu s radiálou v centre mesta opraví bratislavský prepravca aj koľajnice v Rači. Obe trate sú v súčasnosti v havarijnom stave a električky po nich musia jazdiť zníženou rýchlosťou. Podľa Volfovej bude DPB rekonštruovať tieto električkové trate z dôvodu zhoršeného technického stavu.

Koľajnice by mali byť v niektorých úsekoch zazelenané a obnovou prejdú aj zastávky. Tie dostanú informačné panely a dlhšie nástupištia.

Celú rekonštrukciu zatiahne radnica z mestskej kasy. „Tam ešte stále ani v jednom prípade nie je ukončené verejné obstarávanie, čiže ako hovoríme o nákladoch - stále môžeme hovoriť len o predpokladaných nákladoch. Tie sú niekde na úrovni viac ako 5,5 mil. €, hradené to má byť z rozpočtu mesta," vysvetlil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Dopravu v hlavnom meste komplikuje aj prvá etapa rekonštrukcie Karlovesko-Dúbravskej radiály. „Máme momentálne odkopaný koľajový spodok. Rieši sa prekládka inžinierskych sietí. Následne bude spevnené podložie a bude sa môcť robiť na koľajovom spodku," dodal Bubla.

Obnova trate v Karlovej Vsi a Dúbravke, rozdelená na etapy, potrvá ešte približne jeden a pol roka. Kratšie úseky tratí v centre a v Rači zrekonštruujú približne za dva mesiace. Dopravný podnik by chcel začať už na jeseň.

Nakrúcal reportér Martin Chlebovec.

 

Komentáre ( 0)