30. 07. 2019 10:21 | ZÁHREB/tvnoviny.sk

Slováci cestujúci do Chorvátska by mali zbystriť: Do platnosti prichádzajú astronomické pokuty

Tie sa budú pohybovať od 10 000 do 20 000 chorvátskych kún.

Na ilustračnej snímke slovinsko-chorvátska hranica Macelj-Gruškovje.
Na ilustračnej snímke slovinsko-chorvátska hranica Macelj-Gruškovje. Foto: Andrej Safaric/shutterstock.com

Slovenskí dovolenkári v Chorvátsku by mali zbystriť pozornosť. Najmä tí, ktorí cestujú autom. Od augusta tam totiž platí nový a prísnejší cestný zákon. Sľubuje aj vyššie pokuty.

Tie sa budú pohybovať od 10 000 do 20 000 chorvátskych kún (HRK), čo je 1400 až 2800 eur. Hroziť môže aj 60 dní väzenia, alebo v prípade zopakovania priestupku zákaz činnosti na pol roka (až 12 mesiacov pri jeho ďalšom zopakovaní) či zvýšenie negatívnych bodov z troch na šesť a dočasné zadržanie vozidla do vybavenia priestupku. Informuje o tom polícia na Facebooku.

Vysoké postihy vodičom v Chorvátsku čakajú, ak sa dopustia jedného z nasledujúcich priestupkov:

- prekročenie rýchlosti v obci o viac ako 50 km/hod.
- vedenie vozidla v protismere, alebo v nedovolenom smere jazdy na diaľnici, rýchlostnej ceste alebo ceste pre motorové vozidlá,
- jazda na červenú, jazda na červenú bez zníženia rýchlosti, alebo prejazd cez dve a viac červených svetiel,
- odmietnutie podrobenia sa skúške na prítomnosť alkoholu alebo drog v organizme,
- vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu nad 1,5 g/kg a jazda pod vplyvom drog,
- vedenie vozidla pred nadobudnutím vodičského oprávnenia,
- vedenie vozidla v čase zadržania vodičského oprávnenia z dôvodu stanoveného počtu negatívnych priestupkových bodov,
- vedenie vozidla v čase keď je zadržané vodičské oprávnenie, ak je vodičovi zakázaná ďalšia jazda, alebo v období dočasného zadržania vodičského oprávnenia.

Polícia môže zadržať auto, pokiaľ je vodič právoplatne odsúdený za dva vyššie uvedené priestupky v období troch rokov od právoplatnosti tohto zákona. "Dočasné zadržanie vozidla môže trvať do rozhodnutia súdu, čo je podľa zákona najviac 15 dní," dodala polícia.

Vyššie sankcie budú platiť aj v prípade ďalších priestupkov. Ide o neuposlúchnutie výzvy policajta, kde hrozí pokuta od 3 000 do 7 000 HRK (400-1000 eur), zadržanie vodičského oprávnenia najmenej na šesť mesiacov, druhý taký priestupok najmenej na 12 mesiacov, a za každý ďalší tri negatívne body.

Potom za prekročenie rýchlosti v obci od 30 do 50 km/hod. je pokuta od 3 000 do 7 000 HRK, zadržanie vodičského oprávnenia na tri mesiace, druhý taký priestupok na šesť mesiacov a štyri negatívne body.

Vodiči by si mali dávať pozor na prekročenie rýchlosti mimo obce nad 50 km/hod. Vtedy platá pokuta od 5 000 do 15 000 HRK (700-2000 eur), zadržanie vodičského oprávnenia na tri mesiace, druhý taký priestupok na šesť mesiacov a tri negatívne body.

Za to, že nedáte prednosť v jazde je pokuta od 3 000 do 7 000 HRK, zadržanie vodičského oprávnenia na tri mesiace, druhý taký priestupok na šesť mesiacov a tri negatívne body. A za sústavnú jazdu v ľavom jazdnom pruhu na diaľnici zaplatíte 1 000 HRK (140 eur).

Komentáre ( 0)