09. 08. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Prečo sú zubári takí drahí? Poisťovne preplácajú len nutné minimum

Chodiť na preventívky sa oplatí. U zubára vám to môže ušetriť desiatky eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Jacob Lund

U zubára niekedy nechávame stovky eur. Prečo je zubné lekárstvo takým drahým odvetvím medicíny? Zisťovali sme, čo vám prepláca poisťovňa a za čo si priplatíte.

Úplným základom je preventívna prehliadka. Dospelí ju majú u zubára absolvovať raz ročne, deti do 18 rokov dvakrát za rok. Tehotné ženy majú hradené dve preventívky počas tehotenstva.

Keď ju absolvujete, niektoré úkony vám poisťovňa preplatí. Keď sa ale ukážete u lekára len s boľavým zubom a na preventívky ste nechodili, celé ošetrenie si zaplatíte.

V roku 2017 absolvovalo preventívku 2 609 510 ľudí, predchádzajúci rok o čo si viac.

Cena závisí od kvality materiálu

Zubári najčastejšie ošetrujú zubný kaz. Vŕtanie zubu a následne jeho výplň je síce bežný úkon, no nie je vždy zadarmo. Zdravotné poisťovne uhrádzajú celú sumu len vtedy, keď si pacient vyberie štandardný materiál.

Pri ošetrení kazu sa za štandardný materiál považuje ručne miešaný skloionomérny cement. Pacient má možnosť zvoliť si aj zhotovenie výplne z kvalitnejšieho materiálu, vtedy je hradená len čiastočne z poistenia a zvyšok si pacient priplatí. Cenník si nastavuje každá zubná ambulancia vlastný a predkladá ho samosprávnnemu kraju.

Keď si pacient vyberiu drahšiu možnosť, zaplatí za rozdiel medzi štandardným a nadštandardným materiálom, čo môžu byť aj desiatky eur. Cena závisí aj od veľkosti plomby, teda hĺbky zubného kazu. Čím je výplň viacplôšková, tým je drahšia.

Podobné je to aj pri trhaní zubov. Čím viac koreňov musí lekár vytrhnúť, tým je aj celý zákrok drahší.

Injekčná anestéza sa v plnej výške prepláca iba raz za jedno ošetrenie. Dvakrát ročne máte nárok aj na odstránenie zubného povlaku alebo zubného kameňa.

Prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík si však myslí, že zdravotníctvo potrebuje viac peňazí. Zubné lekárstvo dostáva z celého objemu peňazí na zdravotníctvo len tri percentá, čo je podľa Moravčíka málo.

Ak by sa objem peňazí zvýšil, podľa Moravčíka by aj poisťovne hradili vyššie platby za výkony.

Dôvera preplatí do sto eur

Medzi jednotlivými poisťovniami veľké rozdiely v úhradách za ošetrenie nie sú. Všetky tri poisťovne sa držia nariadenia vlády, ktoré vydáva zoznam chorôb a výkonov, ktoré sú hradené z verejného zdravotníctva, ktoré sú čiastočne hradené a ktoré si pacient hradí do plnej výšky sám.

O čosi štedrejšia je poisťovňa Dôvera, ktorá prepláca poistencom poplatky u zubára do sto eur na celý rok.

Moravčík vysvetľuje, že vo výslednej cene za výkon sa zohľadňujú napríklad mzdové náklady ambulancie, náklady na materiál či prevádzkové náklady ambulancie.

Komentáre ( 0)