08. 08. 2019 19:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mladomanželské pôžičky sa rozbiehajú pomaly. Tieto pravidlá zrejme mladých odrádzajú

V pozmenenej verzii ich od júla začal poskytovať Štátny fond rozvoja bývania.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Mladomanželské pôžičky sa rozbiehajú len veľmi pomaly. Mladých zrejme odrádzajú prísne pravidlá. Peniaze nevedia využiť ani na dofinancovanie bývania, čo mnohí plánovali.

Mladomanželské pôžičky, ktoré poznáme z čias socializmu, začal v pozmenenej verzii od júla poskytovať Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Za prvý mesiac prišlo desať žiadostí, sitom prešli štyri.

A teda, hoci vyzerajú pôžičky štedro, pravidlá sú pre mladých prísne. Aby sa k štátnemu úveru dostali, musia splniť viacero podmienok.

O úver si možno požiadať najneskôr do roka od svadby a nesmiete prekročiť vekovú hranicu.

Ak to spĺňate, zastaviť vás môže limit príjmu, napríklad s jedným dieťaťom strop 1800 eur.

Peniaze do určitej výšky viete použiť len na kúpu či rekonštrukciu bytu, nie domu. Za odmenu dostanete bonus.

Mnohých možno odradí na prvý pohľad aj úroková sadzba. Prvých 15-tisíc si viete požičať za jedno percento. Peniaze nad túto sumu vám už ale zúročia dvomi percentami.

Pri štátnom úvere máte úrokovú sadzbu fixovanú na celé obdobie splácania, maximálne na 20 rokov. Preto treba vždy porovnávať. Nízky záujem si možno vysvetliť ale aj tým, že viacerí chceli mladomanželskú pôžičku využiť len na dofinancovanie bývania.

No pri založení jednej nehnuteľnosti sa to dá predstaviť ťažko. Podobne ako chce záložné právo štátny fond, žiada ho aj banka.

Banka síce vie súhlasiť so záložným právom ŠFRB, ale vyžaduje nejaký pomer jednak výšky hypotéky a ceny nehnuteľnosti. Znamená to, že na konci dňa kombinácia hypotéka a mladomanželská pôžička nie je možná.

Ak by banka súhlasila, v prípade nesplácania úveru sa vystavuje väčšiemu riziku. Závisí to od banky a klienta. Ak už ale začnete mladomanželskú pôžičku riešiť, tak s predstihom.

Termíny si treba ustrážiť. V neposlednom rade aj preto, štát rozdeľuje peniaze len do konca októbra.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)