09. 08. 2019 12:54 | BRATISLAVA/TASR

Kontrolovali zmrzlinárne: V Bratislavskom kraji zistili nedostatky v niektorých prevádzkach

Nedostatky sa podľa hygienikov týkali nevyhovujúcej manipulácii so zmrzlinou a nezabezpečenej vysledovateľnosti vyrobených zmrzlín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Hygienici vykonali v Bratislavskom kraji 66 kontrol v prevádzkach s výrobou alebo predajom nebalenej zmrzliny. Zo 165 odobratých vzoriek zmrzlín na mikrobiologické vyšetrenie 14 vzoriek nevyhovelo legislatívnym požiadavkám. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava Katarína Nosálová.

Osem vzoriek zmrzliny nevyhovelo požiadavkám pre nadlimitné množstvo koliformných baktérií, dve vzorky pre nadlimitné množstvo koliformných baktérií a baktérií rodu enterobacteriaceae, dve vzorky pre enterobacteriaceae a dve vzorky pre prítomnosť koagulázopozitívnych stafylokokov. 

"V 29 vzorkách odobratých na chemickú analýzu na prítomnosť syntetických farbív nebola ani v jednej zistená prítomnosť nepovolených azofarbív. V rámci kontrol boli uložené zodpovedným pracovníkom štyri blokové pokuty v celkovej sume 600 eur," priblížila Nosálová. 

Nedostatky sa podľa hygienikov týkali nevyhovujúcej manipulácii so zmrzlinou a nezabezpečenej vysledovateľnosti vyrobených zmrzlín. V jednom prípade bolo začaté správne konanie vo veci uloženia pokuty z dôvodu prevádzkovania výrobne bez súhlasného rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva.

"Kontroly nebalenej zmrzliny prebiehajú v Bratislavskom kraji až do septembra, pričom po ukončení mimoriadnych kontrol bude kompletná správa zverejnená na stránke www.ruvzba.sk a na sociálnej sieti," spresnila Nosálová. 

Kontroly sú zamerané na dodržiavanie hygienických požiadaviek pri výrobe, manipulácii a predaji nebalenej zmrzliny. Taktiež požiadaviek na jej označovanie, pričom sú kontroly spojené aj s odberom vzoriek, ktorý je zameraný na mikrobiologické a chemické vyšetrenie zmrzliny.

Komentáre ( 0)