18. 08. 2019 11:53 | BERLÍN/TASR

Úrokové sadzby ostanú nízke ďalšie roky, myslí si nemecký financmajster

ECB už avizovala ďalšie stimuly na podporu hospodárstva eurozóny.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: AP Photo/Yves Logghe

Nemecký minister financií Olaf Scholz očakáva, že úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú veľmi nízke počas niekoľkých nasledujúcich rokov. Vyhlásil to v sobotu (17. 8.) počas dňa otvorených dverí na ministerstve financií.

Podľa neho by firmy mali využiť príležitosť takmer nulových nákladov na pôžičky na investície v súkromnom sektore.

ECB už avizovala ďalšie stimuly na podporu hospodárstva eurozóny. Banka dúfa, že zastaví špirálu, ktorá by mohla viesť k recesii hospodárstva.

Na otázku jedného z návštevníkov o jeho názore na zvýšenie úrokových sadzieb Scholz odpovedal, že podľa neho k tomu nedôjde niekoľko nasledujúcich rokov. Nemecký minister poznamenal, že menová politika centrálnych bánk na celom svete vrátane ECB je v súčasnosti uvoľnená.

„Želal by som si viac investícií v súkromnom sektore," povedal Scholz a poukázal na oveľa väčšiu ochotu spoločností a investorov v Spojených štátoch vložiť peniaze do nových projektov alebo podnikateľských nápadov.

Na otázku mladšieho návštevníka počas panelovej diskusie na ministerstve financií, či má dobrý investičný tip v časoch nulových úrokových sadzieb, sa Scholz zasmial a uviedol, že podľa zákona mu pravdepodobne také poradenstvo nie je dovolené. „Len to nerobte ako ja. Jednoducho som ich dal na svoj sporiaci účet," dodal.

Komentáre ( 0)