19. 08. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Študentské pôžičky sú späť. Kto má na ňu nárok a dokedy možno o ňu požiadať?

Možnosť požiadať si o ňu spustil Fond na podporu vzdelávania už začiatkom augusta.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Študenti vysokých škôl si už môžu v týchto dňoch žiadať o pôžičku od štátu. Hoci po minulé roky bol problém podporu získať, tento rok sa k peniazom vraj dostanú všetci žiadatelia. Čakať ale netreba.

Možnosť požiadať si o študentskú pôžičku spustil Fond na podporu vzdelávania už začiatkom augusta. O pôžičku si môžu požiadať všetci študenti prvého, druhého a tretieho stupňa vysokej školy.

Najväčšou zmenou je, že sa zvýšila maximálna suma pôžičky, pre študentov prvého a druhého stupňa až na sumu 3500 eur, doktorandi môžu dostať až šesťtisíc eur.

Aj tento rok si požičiavajú za trojpercentný úrok a dlh môžu splácať až po ukončení školy, majú na to desať rokov.

Záujem študentov o finančnú pomoc ale postupne klesá, najmä preto, že minulé roky bol na podporu vyčlenený len malý balík peňazí. Viac ako polovica študentov, ktorí si o pôžičku požiadali, ju nedostali. Teraz je vraj situácia iná.

Študenti už ale minulý rok upozorňovali, že ak to má byť forma sociálnej podpory, podmienky treba zmeniť. Napríklad aby tí, ktorí sú zo sociálne slabšieho prostredia, nemuseli platiť úroky.

Vysokoškoláci, ktorí chcú využiť finančnú podporu, si môžu podať žiadosť do 15. septembra. Ak to nestihnú, je tu aj druhý termín, do konca októbra.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)