20. 08. 2019 10:31 , článok bol aktualizovaný 20. 08. 2019 17:10 | TREBIŠOV/TASR

Potvrdili ďalší prípad afrického moru prasiat na Slovensku

Informoval o tom riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: chadin0/shutterstock.com

Počet prípadov afrického moru ošípaných (AMO) sa k 20. augustu zvýšil o jeden prípad domáceho chovu v obci Brehov v okrese Trebišov a o dva prípady u diviakov. Informoval o tom na tlačovej besede v Bratislave ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.

"Narástol nám od pondelka (19. 8.) počet o jeden kus u ošípaných. Je to v obci Brehov, kde je toto fakticky tretí prípad. Pribudli nám aj dva kusy diviačej zveri. Stále je však mor lokalizovaný v tzv. infekčnej oblasti. Zatiaľ nákaza 'nepreskočila' ďalej. Počas dnešného dňa porážame ošípané v troch dedinách, takže od rána sa usmrcujú zvieratá. Uvidíme, či niektoré budú z nich pozitívne na africký mor. Bude to dôležité, aby veterinári vedeli, či nákaza je lokalizovaná, alebo sa šíri ďalej," spresnil.

Podľa Bíreša sa potvrdzuje, že diviačia zver je na juhovýchodnom Slovensku hlavným zdrojom nákazy. "Pokiaľ sa stretnú dva faktory, a to na AMO pozitívny diviak a nepozorný chovateľ, tak to môže znamenať len kontamináciu domáceho chovu ošípaných," dodal Bíreš.

Pre zabránenie šírenia nákazy afrického moru ošípaných (AMO) nakúpila Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR chladiace boxy na uloženie ulovenej zveri. Vyplýva to z oznámenia o výsledku súťaže, ktoré bolo zverejnené vo vestníku verejného obstarávania.

 

Komentáre ( 0)