22. 08. 2019 14:06 | NITRA/TASR

Do potravín príde 50 nových produktov vyrobených u nás

Absolútnou novinkou je farmársky cukor s fotografiou pestovateľa repy.

Nové potravinárske výrobky, ktoré predstavila SPPK.
Nové potravinárske výrobky, ktoré predstavila SPPK. Foto: sppk
Nové výrobky, ktoré na Agrokomplexe predstavuje SPPK.
Nové potravinárske výrobky, ktoré predstavila SPPK.
Nové potravinárske výrobky, ktoré predstavila SPPK.

Krst zrnom absolvovalo medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex v Nitre 50 nových potravinárskych produktov vyrobených na Slovensku.

Vyrobili ich členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorí ich počas tohto roka postupne uvádzajú na trh.„Potravinárskymi novinkami reagujú slovenskí výrobcovia aj na aktívnejší životný štýl spotrebiteľov. Viaceré predstavené výrobky majú punc regionálneho produktu, neobsahujú prídavné látky a pochádzajú aj z ekologického poľnohospodárstva," skonštatovala hovorkyňa komory Jana Holéciová.

Na pultoch predajní sa už v najbližšom období objavia nové pekárenské výrobky, chleby obohatené o semiačka či proteínové zložky, kváskové chleby, rada delaktózových mliečnych produktov, stopercentné ovocné šťavy, džemy i výrobky tukového priemyslu zbavené transmastných kyselín a s vyšším zastúpením maslovej zložky.

Agrokomplex v Nitre.
Agrokomplex v Nitre. Foto: TASR
 

„Absolútnou novinkou je farmársky cukor, kde si spotrebiteľ nájde na zadnej strane obalu fotografiu konkrétneho pestovateľa, ktorý cukrovú repu dopestoval," skonštatovala Holéciová.

Podľa predsedu komory Emila Macha sa spoločnosť po rokoch zobudila a viac začala vnímať, že okrem importu cudzích potravín si v kamiónoch križujúcich celú Európu dovážame aj potravinové škandály.

„Výraznejší záujem o domáce potraviny je však naďalej v mnohých regiónoch limitovaný kúpyschopnosťou obyvateľstva," povedal Macho.

Slovenskí poľnohospodári, a následne aj potravinári majú podľa jeho slov obrovský potenciál zvýšiť sebestačnosť krajiny a prinášať aj v budúcnosti nové potravinárske výrobky.