26. 08. 2019 17:20 | MICHALOVCE/TV Markíza

Drobným chovateľom zostali oči pre plač. Museli sa vzdať aj zdravých prasiat

Ulovenú zver uskladnia v chladiarenských boxoch. Ak rozbory potvrdia, že diviaky sú zdravé, mäso môžu spracovať.

Mor prasiat.
Mor prasiat. Foto: TVNOVINY.sk

Kým ošípané končili v kafilériách, diviaky putujú najprv do chladiacich boxov. Keď sa ukáže, že nie sú nakazené africkým morom, mäso sa môže spracovať. Drobní chovatelia sa ale museli vzdať aj zdravých ošípaných.

Napríklad, ak mala ošípaná 200 kíl, podľa jej majiteľa vyzerala zdravo, aj napriek tomu ju utratili a odviezli do kafilérie. Rovnaký osud postihol desiatky ošípaných z viacerých chovov na juhu Zemplína. Chovateľom zostali oči pre plač. "Bolo to moje živobytie. Žijem z 300 eur mesačne," povedal jeden z chovateľov prasiat.

Keď sa africký mor potvrdil aj u diviakov, veterinári nariadili znižovanie ich počtov. Vo zverniciach a diviačích farmách v okresoch Trebišov, Sobrance a Michalovce ich musia vystrieľať všetky.

Ulovenú zver uskladnia v chladiarenských boxoch. Ak rozbory potvrdia, že diviaky sú zdravé, mäso môžu spracovať. Veterinári tvrdia, že pri domácich chovoch takto postupovať nemohli.

Diviaky zo zverníc a fariem by šli rovno do kafilérie, len ak by boli vo vzdialenosti do troch kilometrov od ohniska nákazy. Alebo ak sa medzi ulovenými zvieratami nájde čo i len jediný nakazený kus. Chovateľov ošípaných i majiteľov zverníc za utratené ošípané a diviačiu zver štát odškodní. Zatiaľ to vyzerá tak, že šírenie vírusu sa ešte zastaviť nepodarilo.

Viac uvidíte v reportáži Vladimíra Bučka

 

Komentáre ( 0)