08. 09. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Rodičia by mohli dostávať viac peňazí na deti, má to však podmienku

Mnohí však nový systém považujú za nespravodlivý.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Rodičia malých detí sú o krok bližšie k tomu, aby dostali od štátu za starostlivosť o dieťa viac peňazí. Vládou už prešla novela, ktorá im pridá podľa toho, či predtým pracovali alebo nie. Nie všetci sú ale z nápadu vytvoriť dve kategórie rodičov nadšení. A tak je možné, že po voľbách sa bude systém opäť meniť.

Jedným 50, druhým 150 eur. Na takomto navýšení rodičovského príspevku od budúceho roka je zhoda v koalícii. Vyššie prilepšenie na 370 eur mesačne si podľa nich zaslúžia rodičia, ktorí pred narodením bábätka platili odvody a najskôr dostávali materskú od Sociálnej poisťovne. Ostatní, teda napríklad aj študentka, ktorá ešte nepracovala, má dostať po novom 270 eur.

„Vychádzame z toho, že po rekordne zvýšenej materskej dochádza potom k rapídnemu poklesu toho príjmu, pričom tá starostlivosť zostáva naďalej rovnako intenzívna," vysvetlil hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Dvojaký rodičovský príspevok sme tu pritom už mali pred desiatimi rokmi, keď bol rovnako vo vláde Smer. Po výmene vlády sa to ale vtedajšiemu ministrovi Jozefovi Mihálovi nepáčilo a vrátil sa k jednej sume pre všetkých rodičov. Ani časti súčasnej opozície rozdelenie rodičov nevonia. A tak, sa teoreticky môže po voľbách situácia zopakovať.

Niektorí politici súhlasia, iní majú výhrady

"Nie je to dobrá cesta, pretože štátne sociálne dávky by nemali byť naviazané na to, či pracoval alebo nepracoval. Podobne pôrodné je rovnaké u študentky ako u zamestnankyne. Prídavky sú v rovnakej výške," povedal nám pred časom exminister práce, dnes nezaradený poslanec Jozef Mihál.

Liberálna poslankyňa Jana Kiššová tvrdí, že SaS súhlasí s navýšením príspevku, lebo na Slovensku sú žalostne nízke. Ale nepáči sa im, že do sociálnej dávky sa vnáša prvok zásluhovosti.

Keď v minulosti vláda expremiérky Ivety Radičovej príspevok znovu zjednotila, viacerí rodičia škrípali zubami, pretože o peniaze prišli.

Progresívci hovoria, že by radšej pridali na vyššiu sumu všetkým. To by si ale vyžiadalo vysoké náklady s odhadom okolo 100 miliónov eur. Pellegriniho kabinet totiž plánuje novým zákonom výrazne prilepšiť ani nie polovici rodičov.

„Som presvedčený, že je to dobré riešenie, my by sme stále mali motivovať ľudí, aby pracovali," tvrdí súčasný minister práce Ján Richter.

Návrh na dve úrovne zvýšenia rodičovského príspevku by mal ešte definitívne odobriť parlament. Ministerstvo zvažovalo, že navrhne aj nový valorizačný mechanizmus, aby jeho posledný výraznejší nárast nebol len pred voľbami. No v zákone to nie je.

Téme sa dlhdobo venuje reportérka Alexandra Danilov.

 

Komentáre ( 0)