16. 09. 2019 10:23 | BRATISLAVA/TASR

Týždeň mobility: V Bratislave prvýkrát neplatí vodičák ako lístok na MHD. Je tu ale novinka

Do národnej kampane sa zatiaľ prihlásilo 55 samospráv.

MHD v Bratislave.
MHD v Bratislave. Foto: TASR

Presvedčiť ľudí, aby uprednostnili aktívne spôsoby dopravy, ako sú chôdza a cyklistika, má za cieľ Európsky týždeň mobility (ETM). Začína sa v pondelok 16. septembra. Ako informovala Iveta Kureková zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), do národnej kampane sa zatiaľ prihlásilo 55 samospráv.

Prvýkrát sa ale v Bratislave nebude možné viezť sa v MHD na vodičáka zadarmo. Informuje o tom bratislavský dopravný podnik aj na Facebooku. "V minulých rokoch mohli držitelia vodičských preukazov jazdiť celý týždeň zadarmo MHD, pričom sa dúfalo, že si na ňu zvyknú a už v nej zostanú. Výsledok akcií bol však každý rok trochu otázny," napísal podnik.

Pokračuje s tým, že MHD si naozaj vyskúšalo množstvo vodičov áut, ktorí mohli cestovať zadarmo. "Treba si ale položiť otázku: Prinieslo toto opatrenie do MHD nových pravidelných cestujúcich z áut? Nemyslíme si. Naopak, vozidlá zrazu jazdili jeden týždeň oveľa plnšie, čo nebolo úplne príjemné ostatným cestujúcim a odradilo to aj množstvo potenciálnych cestujúcich s vodičákom," vysvetľuje dopravný podnik.

Keď sa vraj opýtate vodičov áut na reálny dôvod, prečo necestujú MHD, zväčša poukazujú na to, že je častokrát pomalšia, vozidlá sú neklimatizované, a ak necestujú často, je to niekedy aj drahšie.

Spolu s mestom sme si vedomí chýb, ktoré MHD má a máme spoločný cieľ to čo najskôr zmeniť. Po celej Bratislave sa začínajú budovať BUS pruhy, nakupujú desiatky nových klimatizovaných vozidiel a teraz chcú vyskúšať, ako by vodiči áut reagovali na zlacnenie lístkov. A nielen na týždeň, ale rovno na celý rok.

"Od pondelka až do konca mesiaca sa budú dať zakúpiť celoročné električenky lacnejšie až o 65 eur. Po novom tak môžete cestovať už za 49 centov na deň, čo je, myslíme si, naozaj bezkonkurenčná cena. Toto opatrenie môže do MHD priniesť nových pravidelných cestujúcich, ktorí sa budú môcť celý rok rozhodovať, či pôjdu autom alebo využijú MHD, ktorú už majú zaplatenú. Uvoľníme preplnené cesty a pomôžeme životnému prostrediu," dodáva dopravný podnik v Bratislave.

Týždeň mobility v mestách

Program Európskeho týždňa mobility v Košiciach sa začne v pondelok (16. 9.) tradične súťažou pod názvom Kto skôr? Svoju rýchlosť si zmerajú autobus, električka, auto, bicykel a kolobežka. Zraz je o 7.25 h na zastávke Spoločenský pavilón, odkiaľ všetky dopravné prostriedky pôjdu na Námestie osloboditeľov. „Úlohou všetkých súťažiacich je čo najskôr sa dostať do cieľa. Vyhodnotenie súťaže bude pri pomníkoch na Námestí osloboditeľov,“ spresnil magistrát.

Po vzore mesta Nováky sa počas ETM 2019 objaví v Banskej Bystrici a Trnave napríklad aktivita nazvaná "Pešibus"."Rodič či iný dospelý dobrovoľník kráča po vopred určenej trase do školy a na dohodnutých zastávkach mu rodičia odovzdávajú svoje deti, žiakov prvého až štvrtého ročníka, ktoré tak v skupine, pod dohľadom a bezpečne prídu do cieľa," približuje agentúra.

Mesto Poprad sa aj tento rok zapája do Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý prebieha od pondelka až do 22. septembra. Popradská samospráva sa rozhodla pripraviť viacero aktivít. „Prvou bude možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou. Jeden autobus totiž môže na ceste nahradiť aj desiatky áut. Nechať svoje auto doma a zvoliť si inú alternatívu, môžu obyvatelia ako i návštevníci mesta aj v stredu 18. septembra. Pre všetkých je totiž pripravená 5-hodinová jazda zadarmo na nových verejných bicykloch,“ informovala hovorkyňa mesta Poprad Jarmila Hlaváčová.

Komentáre ( 0)