22. 09. 2019 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Banky opäť lákajú na nižšie hypotekárne úroky. Výhodná ponuka sa vám ale môže predražiť

Banky postupne menia taktiku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Lacné hypotéky naberajú znova na sile. Banky idú do jesene s novými akciovými ponukami. Úroky na hypotékach znižujú ešte viac ako doteraz. Výhodná ponuka sa vám môže ale rýchlo predražiť.

Niektoré banky znižovali úrokové sadzby v letných mesiacoch. A tak sa môže stať, že do konca roka ešte stihnú prekvapiť. Už teraz sa ale úrokové sadzby dostali pod jedno percento, v závislosti od fixácie.

Ten, ktorý si chcel doteraz zafixovať hypotéku na dlhšie obdobie, doplácal na to zvyčajne v banke vyšším úrokom ako pri inej viazanosti, no zdá sa, že banky menia taktiku.

„Doteraz poskytovali banky troj a päťročný fix ako ten najvýhodnejší, aktuálne máme prvýkrát v histórii to, že banka sa dokáže hýbať aj pri desaťročnom fixe okolo jedného percenta. A je to preto, že predpokladajú, že dlhšie obdobie ostane nízka úroková sadzba v celej eurozóne," vysvetľuje analytik Miroslav Oros.

Fixácia je obdobie, počas ktorého vám banka garantuje, že vám úrok meniť nebude. Pozor ale, a to zvlášť pri akciách, či je výhodná ponuka naozaj výhodná.

„Netreba vždy pozerať iba na úrokovú sadzbu, lebo veľakrát je dôležité aj to, aké iné poplatky banka klientom dáva. Ako poplatok za poskytnutie úveru, môže to byť poplatok za poistenie, ktoré značne môže úver predražiť," doplnil Oros.

Dôležitý je preto ukazovateľ RPMN, ročná percentuálna miera nákladov, kde sa započítavajú všetky náklady na splácanie úveru aj s poplatkami. To vám napovie viac ako iba samotná úroková sadzba z reklamy.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej


Komentáre ( 0)