18. 09. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na pravom brehu Dunaja sa skončí divoké parkovanie zadarmo

Samospráva chce na Tyršovo nábrežie vrátiť zeleň.

Parkovisko na Tyršovom nábreží.
Parkovisko na Tyršovom nábreží. Foto: TV Markíza

Parkovanie zadarmo na pravom brehu Dunaja v Bratislave končí. Samospráva plánuje ešte tento rok vyhnať z Tyršovho nábrežia stovky áut. Na lukratívne miesto chcú vrátiť zeleň.

Autobusy, karavany, autá aj vraky. Miesto, na ktorom kedysi stál jediný mestský lunapark, sa časom zmenilo na neoficiálne a neregulované záchytné parkovisko.

Aj podľa štatistík či podľa evidenčných čísel vyhľadávajú túto plochu najmä mimo bratislavskí vodiči, je zadarmo a len na skok od centra mesta, zmestí sa tu 800 áut.

Parkovanie v centre je drahé

Autá tu stoja aj v niekoľkých radoch. Divoké parkovanie vytlačilo z atraktívneho miesta všetku zeleň a šoféri sa pomaly tlačia už nielen pod most, ale aj do uličiek v lese.

Na druhej strane Dunaja je parkovanie drahé. Len naulici stojí hodina euro aj 20 centov, celý deň by vodičov vyšiel takmer na 10 eur. Týždeň skoro na 50.

„Z 800 parkujúcich áut je zhruba 80 Petržalčanov, ktorí sa presunú a ďalej využívajú výhody električky a 720 je nepetržalčanov, ktorí si tam prídu takto zaparkovať a takýmto spôsobom si skracujú cestu do centra," povedal nám starosta Petržalky Ján Hrčka.

Vďaka mobilnej aplikácii aj karavanisti vedia, že je tu parkovanie zadarmo a s výhľadom na staré mesto. O pár mesiacov však neoficiálne parkovisko mesto zruší a postupne tam vráti zeleň.

„To, na čom už robíme teraz je revitalizácia takého užšieho pásu alebo plochy okolo Dunaja na tomto nábreží a rekultivácia priestoru okolo pamätníka Daniela Tupého a ďalej budeme pokračovať na likvidácii tohto nelegálneho parkoviska," konštatoval hovorca magistrátu Peter Bubla.

Budujú záchytné parkoviská

Vodičov chcú donútiť parkovať na oficiálnych záchytných parkoviskách. Mesto má aktuálne máme dve parkoviská - Avion a Incheba. Tie podľa magistrátu vodiči nevyužívajú, v Petržalke však práve parkovisko pri Inchebe bude pre vodičov, ktorí si zvykli parkovať pri Dunaji najbližšou alternatívou.

Pribudnú ďalšie plochy, ktoré sa podľa magistrátu zaplnia až spustením celomestskej parkovacej politiky. „Robíme na parkoviskách v Rači, Podunajských Biskupiciach a Vrakuni a zároveň aj s Bratislavským samosprávnym krajom by malo vzniknúť 12 záchytných parkovísk tak, aby sme mali pokryté všetky smery do Bratislavy," dodal Bubla.

Nakrúcal reportér Braňo Tomaga.

 

Komentáre ( 0)