23. 09. 2019 06:05 , článok bol aktualizovaný 23. 09. 2019 17:07 | LONDÝN/TASR, TV Markíza

Krajiny na juhu Európy pomáhajú viac ako 600-tisíc turistom po krachu Thomas Cook

Na Kanárskych ostrovoch, ktoré sú populárnym celoročným cieľom turistov, uviazlo zhruba 30.000 klientov.

Thomas Cook Airlines.
Thomas Cook Airlines. Foto: Profimedia

Po krachu britskej cestovnej kancelárie (CK) Thomas Cook uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600-tisíc turistov. Agentúra AP prináša najnovšie informácie o vývoji ich situácie.

Cyperské ministerstvo pre cestovný ruch v súčasnosti podniká kroky na prevoz domov približne 15.000 klientov Thomas Cook, ktorí sa nachádzajú na východnom pobreží stredomorského ostrova. Štátny tajomník ministerstva Savvas Perdios po mimoriadnych rozhovoroch s predstaviteľmi turistického sektora v pondelok uviedol, že polovica z týchto klientov sú občania Spojeného kráľovstva, 40 % pochádza zo škandinávskych krajín a zvyšok z Nemecka.

Perdios spresnil, že prioritou ministerstva je pomôcť ľuďom vrátiť sa domov. Dodal, že krach CK Thomas Cook zasiahne cyperský cestovný ruch, keďže klienti tejto spoločnosti sa podieľali 5 až 6 % (približne 250.000 ľudí) na ročnom počte zahraničných návštevníkov na Cypre. Do konca sezóny mala ešte spoločnosť priviezť na Cyprus viac ako 45.000 turistov.

Podľa neho existuje reálne riziko, že niektoré hotely nemusia dostať zaplatené za pobyty v júli, auguste a septembri. Odhaduje sa, že v dôsledku toho by majitelia hotelov mohli prísť až o 50 miliónov eur.

Španielsky prevádzkovateľ letísk Aena zase oznámil, že kolaps britskej cestovnej spoločnosti ovplyvnil 46 letov, väčšinou zo španielskych Baleárskych a Kanárskych ostrovov.

 

Na Kanárskych ostrovoch, ktoré sú populárnym celoročným cieľom turistov, uviazlo zhruba 30.000 klientov CK, uviedol José María Maňaricúa, prezident federácie hotelierov v provincii Las Palmas. Aj on sa obáva ekonomických dôsledkov pádu CK Thomas Cook, pretože väčšina rezervácií na zimnú sezónu, jednu z najrušnejších pre britských turistov, už bola potvrdená. Spoločnosť je druhým najväčším touroperátorom na ostrovoch, spresnil Maňaricúa.

Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva v Madride nedokázalo potvrdiť, koľko z odhadovaného celkového počtu 150.000 britských turistov v Španielsku je už na ceste do vlasti. Informovalo však, že repatriácie sa začali v pondelok na 11 letiskách na juhu Európy.

Belgická pobočka britskej turistickej spoločnosti Thomas Cook pokračuje vo svojej činnosti a snaží sa „obmedziť vplyv" kolapsu materskej spoločnosti.

Thomas Cook Belgium zamestnáva 600 ľudí. Belgická pobočka vo svojom vyhlásení uviedla, že je zisková a jej služby využíva každý rok asi 700.000 rekreantov. Spoločnosť dodala, že na klientov, ktorí si rezervovali svoju dovolenku cez Thomas Cook Belgium alebo jej miestneho partnera Neckermann, sa vzťahuje poistenie CK proti úpadku.

Nemecká dcéra Thomas Cook, aerolínie Condor, oznámili, že zatiaľ pokračujú v prevádzke a požiadali vládu v Berlíne o preklenovací úver vo výške 200 miliónov eur.

Grécko medzitým organizuje návrat prvej „várky" britských turistov do vlasti. Prvých 15 lietadiel dopraví britských dovolenkárov z ostrovov Kos, Korfu a Zakynthos. V priebehu nasledujúcich troch dní by malo odletieť z krajiny asi 22.000 Britov. Bez letu domov však zostáva okolo 50.000 ľudí.

Aj tuniská vláda pomáha klientom Thomas Cook, ktorí uviazli v krajine a turecká vláda sa obáva, že po páde britskej CK by ročne mohla prísť o 700.000 turistov zo Spojeného kráľovstva.

Kontaktovala nás Slovenka žijúca vo Veľkej Británii, ktorá je aktuálne v marockom Marakeši. Nina si zarezervovala dovolenku práve cez skrachovanú cestovku Thomas Cook.

"Chcem len povedať, aby sa nikto v podobnej situácii, v akej som ja, nestrachoval, že nepríde domov. Všetci sa zo všetkých síl snažia, aby boli všetci dopravení bez ťažkostí," napísala nám do správy na Facebooku Ivana Williams.

Ak máte podobné skúsenosti, prípadne zaujímavé informácie, kontaktujte nás na mailovej adrese somreporter@mariza.sk.

Dcérska fima Neckermann už uverejnila aj nasledovné stanovisko: "S ľútosťou Vám oznamujeme, že rokovania ohľadom navýšenia kapitálu skupiny Thomas Cook a.s. neviedli k pozitívnemu výsledku. Z uvedeného vyplýva, že Thomas Cook Austria AG pozastavil predaj. Zaknihované rezervácie značiek Thomas Cook, Neckermann Reisen, AirMarin, Oeger Tours a Bucher v najbližsích dňoch nebudú uskutočnené. V týchto prípadoch Vám odporúčame obrátiť sa na poistného likvidátora."

Komentáre ( 0)