25. 09. 2019 19:54 | BRATISLAVA/TV Markíza

Platy zamestnancov verejnej správy skončia pod minimálnou mzdou. Opakuje sa rovnaká situácia

Od januára budúceho roka bude približne štvrť milióna zamestnancov zarábať o desať percent viac.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Tabuľkové platy zamestnancov verejnej správy skončia pod minimálnou mzdou. Opakuje sa tak situácia, s ktorou najmenej zarábajúci bojovali niekoľko rokov. Napriek tomu kolektívnu zmluvu kvôli rozdielom v odmeňovaní otvárať nikto nechce.

Od januára budúceho roka bude približne štvrť milióna zamestnancov zarábať o desať percent viac. Už teraz vieme, že najnižšia platová trieda poskočí zo súčasných 520 na 572 eur. No keďže minister navrhne Pellegriniho vláde pre budúci rok minimálnu mzdu 580 eur, tabuľky sa znova prepadnú pod ňu. Teraz to priznáva aj minister.

„Osobne som trošku aj sklamaný, hoci som to presadzoval, že sa v zákone nedal priamo aj systém valorizácie. Mohol byť jednoduchý, že automaticky sa zvyšuje najnižšia trieda podľa výšky minimálnej mzdy," hovorí minister práce Ján Richter.

Nestalo sa, a tak zamestnanci budú zas odkázaní na to, že im zamestnávatelia do výšky minimálnej mzdy výplatu dorovnajú.

„Keď sa to týka školy, napríklad u nás upratovačiek, tak je problém, že keď budú mať vyššiu minimálnu mzdu, škola je povinná ju dodržať, čo by sa riešilo formou osobných príplatkov," vysvetlil František Kaprálik, zástupca riaditeľa základnej školy.

Horšie to vraj môže byť v jedálni, ktorá spadá pod samosprávu. „Kuchárky a pomocné kuchárky sú platené z obcí, a tam môže nastať problém. Obce majú Všeobecne záväzné nariadenia a stanovujú prídel na žiakov v jedálni. Môže sa tak stať, že peniaze budú chýbať," dodal Kaprálik.

Zvyšovanie platov pritom garantuje podpis kolektívnej zmluvy, tú už otvárať nechcú. Mohlo by sa vraj stať, že by zamestnanci nedostali ani to, čo im je garantované teraz.

Na rozdiel od verejných zamestnancov, štátnym platy dorovnávať nebudú. U nich začne prvá platová trieda na hranici 582 eur, čo je viac ako minimum.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)