Live
NAŽIVO: Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila pred poslancov so správou o stave republiky
Sledujte tu
03. 10. 2019 15:19 | PRAHA/TASR

Volkswagen zatiaľ nemusí Čechom zaplatiť odškodné, rozhodol o tom súd

Zdá sa, že boj zákazníkov so spoločnoťou bude ešte dlhý.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: meowKa/shutterstock.com

Nemecký automobilový koncern Volkswagen nemusí českým zákazníkom poškodeným v takzvanej afére dieselgate platiť odškodnenie. Vo štvrtok o tom v odvolaní rozhodol Mestský súd v Prahe, ktorého verdikt zverejnil server iDNES.cz. 

Podľa predchádzajúceho rozhodnutia malo odškodnenie predstavovať viac než 500 miliónov Kč (19,43 milióna eur). Prípad sa tak teraz vracia na začiatok.

Predchádzajúci rozsudok zrušil súd pre procesnú chybu. Volkswagen sa proti vtedajšiemu verdiktu obhajoval tým, že súd rozhodol na základe toho, že automobilka neprejavila záujem sa obhajovať. K tomu však podľa koncernu došlo preto, že mu výzva, aby sa k žalobe vyjadril, neprišla správne.

Bola totiž napísaná po česky, avšak podľa európskych pravidiel mala byť napísaná v jazyku obžalovaného - teda po nemecky. To teraz odvolací súd potvrdil, nešlo však o hlavný dôvod zrušenia rozsudku. V rozhodovacom procese prvoinštančného súdu totiž odvolací súd objavil aj ďalšie pochybenie. To sa týkalo žiadosti o zmenu žaloby.

"Vítame, že odvolací súd potvrdil skutočnosť, že Obvodný súd pre Prahu 8 rozhodujúci v prvej inštancii, postupoval nesprávne," uviedol pre iDNES.cz Robert Němec, právny zástupca koncernu Volkswagen.

Jedným zo žalobcov je aj združenie Safe Diesel. To zastupuje približne 6000 ľudí, ktorí sa kauzou dieselgate cítia poškodení. "Trochu nás mrzelo, že dnes sa riešili iba procedurálne otázky," povedal pre iDNES.cz právnik združenia František Honsa.

Prípad sa teraz vracia späť k obvodnému súdu. Podľa Honsu bude súdny boj medzi Volkswagenom a zákazníkmi ešte dlhý, bude totiž potrebné určiť, akým spôsobom a či vôbec zákazníkom škoda vznikla. Odvolací súd sa obsahu samotnej žaloby takmer nedotkol.

Komentáre ( 0)