03. 10. 2019 17:00 | WASHINGTON, BRUSEL/TV Markíza

Obchodná vojna sa rozširuje. USA plánujú po Číne najnovšie uvaliť clá aj na Európu

Washington má údajne vypracovaný široký zoznam nevítaných tovarov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Obchodná vojna sa rozširuje. Spojené štáty plánujú po Číne najnovšie uvaliť clá aj na európske produkty. Dotknúť sa to má najmä leteckých súčiastok, ale aj syrov, vín či kabeliek.

Spojené štáty zavedením ciel na európske lietadlá a na poľnohospodárske a priemyselné tovary reagujú na 15 rokov vlečúci sa súdny spor. A ten sa týka nezákonnej podpory výrobcu lietadiel Airbus. Zavedenie nových poplatkov Američanom odobrila aj Svetová obchodná organizácia.

„Už niekoľko mesiacov sme Spojeným štátom hovorili, že podľa nás je lepšie nájsť priateľské riešenia než sa zapojiť do obchodných vojen," povedal hovorca francúzskej vlády hovorca Sibeth Ndiaye.

USA plánujú uvaliť clá na európske produkty vo výške 7,5 miliardy dolárov ročne. Washington má údajne vypracovaný široký zoznam nevítaných tovarov. Sú na ňom francúzske vína, talianske syry aj škótska whisky. To môže veľmi kruto postihnúť európskych vývozcov ale aj americké spoločnosti.

Európska komisia označila plány USA za kontraproduktívne. Poškodia vraj obe strany. Ak Američania začnú clá skutočne vyberať, Brusel odpovie rovnakým spôsobom.

„Samozrejme, budeme uvažovať o odvetných opatreniach. Pozeráme sa na to z pohľadu celej únie. Je mi ale ľúto, že vstupujeme do obchodnej vojny so Spojenými štátmi," dodal Sibeth Ndiaye.

Svetová obchodná organizácia má pre dlhodobý spor o dotácie európskemu leteckému priemyslu na stole aj požiadavku Bruselu. Snaží sa na americké výrobky zaviesť clá v hodnote približne 10 miliárd dolárov.

Pozrite si reportáž

 

Komentáre ( 0)