04. 10. 2019 10:55 | BERLÍN/TASR

Európska únia odpovie na americká clá na dovoz tovaru

Svetová obchodná organizácia povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na európske tovary.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Foto: TASR

Európska únia (EÚ) zrejme odpovie na clá USA odvetnými opatreniami, uviedol nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

"Európska únia bude musieť reagovať, a po tom, ako dostane súhlas Svetovej obchodnej organizácie, zrejme takisto uvalí trestné clá," povedal Maas pre mediálnu skupinu Funke. Maas neskôr na Twitteri použil rovnakú formuláciu a dodal: "Európa je v tejto otázke jednotná. Sme pripravení rokovať o spoločných pravidlách pre podporu v oblasti leteckého priemyslu. Ešte sa môžeme vyhnúť ďalším škodám."

Svetová obchodná organizácia (WTO) v stredu (2. 10.) povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 miliardy USD (6,86 miliardy eur) za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Washington ešte v stredu ohlásil nové clá na import produktov z EÚ. Od 18. októbra bude na dovoz lietadiel platiť dodatočné clo vo výške 10 %, na mnohé ďalšie tovary bude platiť clo vo výške 25 percent.

Nemecký minister financií Olaf Scholz vo štvrtok (3. 10.) uviedol, že Európa by mala zareagovať opatrne, keďže obchodné konflikty v globalizovanom svete nie sú v nikoho záujme.

Komentáre ( 0)