05. 10. 2019 19:03 |

Neplatičom na daniach za odpad či nehnuteľnosť zablokujú účet okamžite

Mestá už majú v rukách novú páku na vymáhanie nedoplatkov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: AP PHOTO / Srdjan Ilic

Neplatičom na daniach za odpad či nehnuteľnosť zablokujú účet okamžite. Mestá už majú v rukách novú páku na vymáhanie nedoplatkov. Svoje peniaze dostanú do kasy skôr ako doteraz.

Ak niekto neplatí miestne dane, dnes to funguje tak, že neplatičovi pošlú upomienku, ak ju ignoruje, uvalia na neho exekúciu. Mesto v snahe získať peniaze musí osloviť všetky banky. Ak niektorá potvrdí, že u nej má dlžník účet a na ňom peniaze, mesto žiada o zablokovaniu účtu. Vymieňajú si listy poštou a celé to trvá dlhé týždne. Prvé samosprávy ale začali vymáhať dlhy elektronickou exekúciou.

"Po novom to bude v zásade dvomi klikmi cez elektronický systém, oslovíme banku či takéto niečo je, banka nám vie v zásade do pár minút odpovedať či je tam vedený účet a či je na ňom taká hotovosť a následne môžeme vyzvať banku o zablokovaniu účtu," hovorí Peter Bubla, hovorca Bratislavy.

Mestu sa tak oplatí vymáhať aj oveľa nižšie sumy, hoci v desiatkach eur, čo doteraz nerobili. Pretože nízka suma často nepokrývala náklady, ktoré do toho mesto vložilo.

V slovenskej metropole evidujú podlžnosti na všetkých poplatkoch voči mestu, ľudia neplatia daň za nehnuteľnosť, za využívanie verejných priestorov či poplatky za odpad.

Na neplatičov idú po novom aj v Nových Zámkoch. Len na poplatkoch za odpad majú teraz okolo 10-tisíc dlžníkov..

 

Komentáre ( 0)