14. 10. 2019 20:24 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vláda sa sporí so zamestnávateľmi, aké majú byť príplatky za nočné či víkendy

Ak sa odstrihnú od minimálnej mzdy, rozdiel môže byť v desiatkach eur mesačne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Koľko budú zarábať ľudia v nepretržitých prevádzkach či takí, ktorých v práci potrebujú aj cez víkend? Vláda sa so zamestnávateľmi sporí o to, v akej výške majú byť príplatky k základnej mzde. Ak sa odstrihnú od minimálnej mzdy, rozdiel pre zamestnancov fabrík či napríklad sestry môže byť v desiatkach eur mesačne.

Za to, že robia vtedy, keď iní nie, napr. v noci alebo víkendy ,majú zamestnanci príplatky a tie sa od mája minulého roka už dvakrát zvyšovali. Napríklad za nočnú prácu je to 40 percent minimálnej hodinovej sadzby, ak robíte v nedeľu či vo sviatok, je to dokonca raz toľko peňazí ako bežne.

Na budúci rok by si spomínaní zamestnanci mali opäť polepšiť, keďže minimálna mzda ide hore o vyše 10 percent. Čo by sa páčilo im, sa ale nepáči ich zamestnávateľom. Podľa nich sa rastúce náklady na príplatky nedajú zvládnuť bez toho, aby prepúšťali. Alebo to zaplatíme všetci na drahších výrobkoch či službách.

Minister práce Ján Richter.
Minister práce Ján Richter. Foto: TASR
 

Vláda už firmám sľúbila, že príplatky od minimálnej mzdy odstrihne. No odkedy a z čoho sa majú po novom počítať, si každý myslí svoje. „Predstavil som tri alternatívy. Prvá rieši zohľadnenie zvýšenia minimálnej mzdy na 580 eur. Druhá už budúci rok valorizovať podľa priemernej mzdy," vysvetlil minister práce Ján Richter.

Asociácia priemyselných zväzov by zase súhlasila, aby príplatky ostali na úrovni tohto roku. Ak by bonusy na budúci rok rástli napríklad iba tak, ako priemerný plat u nás, pre ľudí pracujúcich na zmeny, by to znamenalo mínus v peňaženke. Pre zamestnávateľov zas ušetrené milióny eur. „Príplatky zmrazovať, to sú pre nás neakceptovateľné veci. Žiadame zachovať súčasný stav," vyhlásil prezident KOZ Marián Magdoško.

Čo s extra peniazmi za nočné, či sviatky sa malo rozlúsknuť v parlamente, ktorý má na stole nový zákon o minimálnej mzde. Smeráci v ňom chcú minimálny zárobok potlačiť ešte vyššie na 60 percent priemerného slovenského platu. Ten ale nemá istú politickú podporu a tak možno aj s príplatkami napokon ostane všetko po starom.

Tému spracovala reportérka Alexandra Danilov.

 

Komentáre ( 0)