07. 11. 2019 19:32 | BRATISLAVA/TV Markíza

Európska komisia návrhu na rozpočet nášho ministra financií neverí. Bude to bezcenný papier?

Podľa prepočtov jej expertov bude slovenským politikom aj v budúcom roku chýbať miliarda eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Štátny rozpočet alebo bezcenný zdrap papiera? Európska komisia návrhu nášho ministra financií neverí. Podľa prepočtov jej expertov bude slovenským politikom aj v budúcom roku chýbať miliarda eur.

Návrh rozpočtu je v parlamente. Problém je, že počíta s príjmami, ktoré asi nebudú, napríklad zo zvýšenej dane z cigariet. Naopak, nepočíta s výdavkami, ktoré celkom určite budú, napríklad na minimálne dôchodky. Výsledkom je, že rozpočtu neverí domáca rozpočtová rada a ani Európska komisia.

„Pre rok 2020 očakávame, že verejný deficit Slovenska vzrastie na 1,2 percenta HDP,“ reagovala Európska komisia.

„Nemôžem skrývať, že v budúcnosti riziká smerujú k odhadu spomalenia európskych ekonomík, k vyhrocovaniu vzťahov v medzinárodnom obchode, a k viac ako pravdepodobnému ochladeniu v Číne,“ povedal komisár pre ekonomiku a financie Pierre Moscovici.

Európska komisia si na druhej strane ale všimla, že slovenskí politici, ako by toto ani nebrali do úvahy. Slovenský deficit verejných financií vidia bruselskí experti viac ako dvakrát väčší, než ho na papier napísal náš minister financií.

Tretia vláda Smeru v snahe hospodáriť s verejnými zdrojmi bez strát zlyhala. Len nedávno musela priznať, že vyrovnaný rozpočet ona nikdy nedosiahne. Výsledkom bude ďalší rast verejného dlhu, ktorý už prevyšuje 8 100 eur na jedného občana.

Viac zisťoval Tomáš Velecký

 

Komentáre ( 0)