16. 11. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prvá európska krajina obmedzí na diaľnici rýchlosť iba na 100 km/h

Stiahnutím nohy z plynu sa zníži spotrebu paliva a tým pádom autá vypustia z výfuku menej oxidu uhličitého.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Hannes Mallaun/shutterstock.com

Cez Holandsko už len stovkou. Krajina tulipánov chce znižovať emisie, rozhodla sa preto pre radikálne riešenie. Sám holandský premiér označuje vlastný krok za idiotské opatrenie. Ale nemá vraj na výber.

Holandsko bude prvou krajinou, ktorá na diaľnici obmedzí rýchlosť z pôvodných 130 na 100 kilometrov za hodinu. Stiahnutím nohy z plynu sa zníži spotrebu paliva a tým pádom autá vypustia z výfuku menej oxidu uhličitého a v prípade naftiakov aj menej oxidov dusíka.

Holanďania tvrdia že nevedia ináč zredukovať emisie, majú málo lesov, kde by sa splodiny mohli odbúravať a naopak patria medzi krajiny s najvyššou hustotou osídlenia. Z rýchlosti, ktorou budú jazdiť, si už teraz uťahujú. Podľa kritikov budú rýchlejšie aj holuby.

Susedné Rakúsko ide na rozdiel od Holanďanov opačným smerom, testujú 140-ku, ktorá ak sa osvedčí, tak ju zavedú v celej krajine. U nás testovali takúto rýchlosť zatiaľ len počas októbra na severe Slovenska od Popradu do Behároviec. Aby ministerstvo povolilo takúto rýchlosť, potrebuje ešte viac údajov.

 

Komentáre ( 0)