18. 11. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Niektoré banky zavádzajú poplatky, ktoré môžeme pokojne zaradiť medzi tie absurdnejšie

Ďalšia vlna zdražovania poplatkov v bankách. Od januára si priplatíme za vklady a výbery na pobočkách.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Marian Weyo/shutterstock.com

Niektoré banky zavádzajú poplatky, ktoré môžeme pokojne zaradiť medzi tie absurdnejšie

Ďalšia vlna zdražovania poplatkov v bankách. Od januára si priplatíme za vklady a výbery na pobočkách. Niektoré banky ale zavádzajú aj poplatky, ktoré môžeme pokojne zaradiť medzi tie absurdnejšie.

Nové poplatky.
Nové poplatky. Foto: TV Markíza
 

Prvé tri banky ohlásili zmeny v sadzobníkoch už od januára budúceho roka. Najviac si budeme priplácať za služby, ktoré si bežne vybavujeme na pobočkách.

Banky sa o zmenách vyjadrujú len veľmi opatrne alebo o poplatkoch odmietli hovoriť. Môže za tým byť aj napätá situácia a spor pre osobitný odvod, ktorý banky museli a zrejme ešte vyšší budú musieť platiť štátu aj naďalej.

Upratovanie v cenníkoch sa dotkne viacerých poplatkov. Najčastejšie sú to hotovostné operácie, vklady alebo výbery priamo na pobočkách. Pozor si treba dať aj na povolené prečerpanie na účte, ak vám banka pošle upomienku, že ste nedoplatili dlh, zaúčtuje si to. Iné banky upravili sadzobníky naposledy od novembra či ešte v lete.

Zmeny sa týkajú aj platobných a debetných kariet, zatiaľ čo niekedy napríklad stála debetná karta ročne 10 eur, po novom môže stať euro mesačne, čo je ročne už 12 eur, aj takýmito fintami zvýšia banky poplatky za niektoré služby.

Pozornosť treba venovať aj takým poplatkom, ktoré by ste určite nečakali.

„Pokiaľ si človek pozerá zostatok cez bankomat, ale ten je iný ako vlastná banka, ten poplatok mohol ísť hore a môže stáť aj 50 centov, nie je zadarmo ako niekedy," upozorňuje finančný analytik Maroš Ovčarik.

Čoraz častejšie niektoré banky pridávajú do balíkov aj rôzne doplnkové služby, napríklad možnosť poistiť sa. Banka tak vie na ponúkanom balíku služieb zarobiť viac.

Pozrite si reportáž

 

Komentáre ( 0)