01. 12. 2019 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

SNS obnovuje podnikové byty. Aké výhody z nich budú mať firmy a zamestnanci?

Niečo podobné fungovalo už za socializmu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Na scénu sa vracia projekt podnikových bytov pre zamestnancov. Stavať by ich mali samotné firmy. Tie, ktoré sa do toho pustia, dostanú úľavy a zamestnanci zas možnosť platiť nižšie nájomné.

Bolo to tak aj za socializmu. Ľudia dostali podnikový byt, museli sa ale zaviazať, že budú istý čas pracovať pre firmu.

Podobnú myšlienku v novom šate sa podarilo presadiť SNS. Za výmenu, že dvihnú ruku za dlhšie moratórium na predvolebné prieskumy. Stalo sa.

Podnikový byt by nemal byť väčší ako 100 štvorcových metrov, pričom výška nájomného bude na dohode zamestnávateľa a zamestnanca.

Sumu môžu stanoviť aj podľa počtu odpracovaných rokov. Podnikateľ napokon po 10 rokoch môže byt predať.

Podľa niektorých zamestnávateľov to nie je na zahodenie. To, že vo fabrikách im chýbajú ľudia a za prácou necestujú, je aj dôsledkom toho, že chýbajú nájomné byty.

Úľavy mieria predovšetkým na najväčších zamestnávateľov. Dnes napríklad automobilka Volkswagen zamestnancom za ubytovanie niečo zaplatí, ale stále je to len ubytovňa.

Pre chemický závod Duslo je to už ale nezaujímavá téma. V Šali majú už tri roky približne 40 malometrážnych bytov pre zamestnancov, ktorým ich prenajímajú za priemer cien v regióne najviac na jeden rok.

Prišli s myšlienkou, že pokiaľ ponúknu absolventom stredných a vysokých škôl štartovacie byty, bude to pre nich benefit a pre nich pridaná hodnota, že takéhoto nádejného budúceho zamestnanca získajú.

Napriek tomu závod zdôrazňuje, že výstavbu by mal podporovať skôr bytový fond v rámci miest a obcí a keď už štát s niečím takým prichádza, treba rozmýšľať, ako to bude vyzerať v praxi.

Či naozaj pribudnú tisícky nových bytov, ako očakávajú, uvidíme. Otázne je, či to zas bude len viac malých bytov, aby šetrili náklady alebo priestranných tak, aby sa mohla presťahovať celá rodina.

Úľavy na investície do nehnuteľností budú mať veľké firmy od januára budúceho roka.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 


Komentáre ( 0)