02. 12. 2019 17:15 | BRODSKÉ/TV Markíza

Obavy sa nenaplnili: Prechod na nový mýtny systém v Česku dopravu na hraniciach neskomplikoval

Česko prešlo z mikrovlnného mýtneho systému na satelitný, podobný tomu nášmu.

Vodiči, ktorí nemali vybavenú registráciu, dnes čakali v rade.
Vodiči, ktorí nemali vybavenú registráciu, dnes čakali v rade. Foto: TV Markíza

Polícia rátala s tým, že prechod na nový mýtny systém v Česku dnes skomplikuje dopravu. Niekoľko desiatok kilometrov dlhé kolóny na slovenskej strane však neboli. Vodiči prechádzali hranicou bez zdržania.

Od decembra platí v Česku nový elektronický mýtny systém. Každé nákladné auto i autobusy musia mať novú palubnú jednotku. Tú bolo možné spolu s registráciou riešiť prostredníctvom internetu s predstihom a vyhnúť sa tak zdržaniu na hranici. Využila to asi polovica vodičov.

Polícia i národná diaľničná spoločnosť minulý týždeň upozorňovala vodičov na možné kolóny a zdržanie. Táto predpoveď sa, ale, zdá sa, nenaplnila. Krátko poobede bola premávka na hraničnom priechode Brodské/Lanžhot plynulá.

Pred odštartovaním systému sa doň zaregistrovalo vyše 300-tisíc vodičov, dve tretiny si aj nechali poslať poštou palubné jednotky. Zvyšní vodiči a tí, ktorí nemali vybavenú registráciu, dnes čakali v rade.

Česko prešlo z mikrovlnného mýtneho systému na satelitný, podobný tomu nášmu. Prevádzkovateľ predpokladá, že výraznejší nápor vodičov, ktorí musia opustiť diaľnicu pre palubnú jednotku, bude trvať ešte dva dni.

 

Komentáre ( 0)