04. 01. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Začal sa daňový kolotoč. Na podanie priznaní máte čas do konca januára

Ak to nestihnete, hrozia vám pokuty.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na podanie daňového priznania za auto, novú nehnuteľnosť či psa máte čas iba do konca januára. Odkladať si povinnosti na poslednú chvíľu sa nevyplatí, hrozia totiž vysoké pokuty.

Daň z motorového vozidla, čiže cestnú daň, musí zaplatiť ten, kto si neuplatňuje paušálne výdavky a používa osobné či nákladné auto alebo aj motocykel na podnikanie. Daniari budú tlačivá posielať vopred do elektronickej schránky od siedmeho januára.

Celé Slovensko používa jednotné sadzby, tie sa nemenili. Koľko zaplatíte, závisí od veku vozidla, ale aj napríklad od kubických centimetrov v prípade osobných automobilov, od počtu náprav, celkovej hmotnosti vozidla u nákladných áut či od kilowattov v prípade elektromobilov.

Termín do konca januára musíte stihnúť aj pri dani za nehnuteľnosť, tá sa platí mestu alebo mestskej časti. Počítať treba s tým, že za byty a domy si tento rok poriadne priplatíme. Dane sa zvyšujú takmer všade.

No a napokon netreba zabudnúť na psov starších ako 6 mesiacov. To, že vlastníte psa, musíte najskôr oznámiť na mestskom alebo obecnom úrade, kde vám vyrúbia daň. Prvé daňové priznanie treba podať tiež do konca januára, a potom platíte už pravidelne každý rok. Suma závisí aj od toho, či máte psa v byte alebo v rodinnom dome.

 

Daniari zverejnili formuláre

Okrem týchto prvých daňových povinností nás ale čaká aj tá najväčšia - podať a zaplatiť daň z príjmu. Finančná správa tento rok prekvapujúco hneď prvé dni roka zverejnila všetky potrebné elektronické formuláre.

Znamená to, že daňové priznanie už môžu podať živnostníci aj podnikatelia. Rovnako zamestnanci, ktorým nebude robiť zúčtovanie daní zamestnávateľ, ale chcú si ho podať sami. Daň z príjmu je potrebné vždy podať aj zaplatiť najneskôr do konca marca. V prípade, že nestíhate alebo na zaplatenie teraz nemáte, daňovákom treba oznámiť, že si lehotu na podanie predlžujete.

Komentáre ( 0)