11. 01. 2020 07:00 | BRATISLAVA/zg

Začína sa daňový kolotoč: Na čo nezabudnúť do 31. januára?

Niektoré dane však nemusíte zaplatiť hneď.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Mauro Rodrigues/shutterstock.com

Máte už len tri týždne na to, aby ste podali prvé tohtoročné daňové priznanie. Posledný termín na ich podanie, resp. zaplatenie je do 31. januára. Týka sa auta, psa a novej nehnuteľnosti. Platenie dane si odložiť nemôžete, inak vám hrozia vysoké sankcie.

Daň za auto

Daň z motorového vozidla, čiže cestnú daň, musí zaplatiť ten, kto si neuplatňuje paušálne výdavky a používa osobné či nákladné auto alebo aj motocykel na podnikanie. Daniari budú tlačivá posielať vopred do elektronickej schránky daňovníka.

Celé Slovensko používa jednotné sadzby, tie sa nemenili. Koľko zaplatíte, závisí od veku vozidla, ale aj napríklad od kubických centimetrov v prípade osobných automobilov, od počtu náprav, celkovej hmotnosti vozidla u nákladných áut či od kilowattov v prípade elektromobilov. Sadzba sa znižuje alebo zvyšuje v závislosti od veku vozidla.

Ročná sadzba dane pre vozidlo kategórie L (motocykel, trojkolka, štvorkolka) a M1(osobný automobil)
Ročná sadzba dane pre vozidlo kategórie L (motocykel, trojkolka, štvorkolka) a M1(osobný automobil) Foto: Finančná správa SR
 

Celé Slovensko používa jednotné sadzby, čiže nie podľa toho, v akom kraji je evidované motorové vozidlo. Do zdanenia spadajú aj niektoré nové kategórie ako štvorkolky, trojkolky, elektrické skútre. Všetko podrobnosti nájdete na stránke finančnej správy.

Daň z nehnuteľnosti

Takmer všetky mestá a obce zvýšili tohtoročné dane. Termín do konca januára musíte stihnúť pri podaní daňového priznania, ak ste vlani kúpili byt alebo dom. Daň z nehuteľnosti však nemusíte zaplatiť hneď.

Počkáte si na sumu, ktorú vám vyrubi samospráva. Vo väčšine prípadov sa dane z nehnuteľností reálne platia v jarných mesiacoch. Môžete tak urobiť osobne, poštou alebo elektronicky.

Ak nepodáte daňové priznanie v riadnom termíne, môžete dostať pokutu do výšky 3 000 eur.

Daň za psa

No a napokon netreba zabudnúť na nových psov starších ako šesť mesiacov. To, že vlastníte psa, musíte najskôr oznámiť na mestskom alebo obecnom úrade, kde vám vyrubia daň. Prvé daňové priznanie treba podať tiež do konca januára, a potom platíte už pravidelne každý rok.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Suma závisí aj od toho, či máte psa v byte alebo v rodinnom dome. Tak ako pri nehnuteľnostiach, niektoré obce a mestá zvýšili daň za vašich miláčikov. No sú aj také mestá, kde daň klesla. Príkladom je Svidník.

"Aj pri tejto dani, ako aj pri dani z nehnuteľnosti, si môžu ľudia nad 70 rokov uplatniť daňové úľavy. Týkajú sa však aj ľudí so zdravotným postihnutím," vysvetlila v Teleráne Alica Orda Oravcová z Komory daňových poradcov.

 

Komentáre ( 0)