15. 01. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mladí ľudia s hypotékou, pozor! Nezabudnite požiadať o daňovú úľavu

Ak na to zabudnete, o peniaze prídete a spätne ich nedostanete.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Narong Jongsirikul/shutterstock.com

Mladí ľudia s hypotékou môžu znova získať daňovú úľavu zo zaplatených úrokov. K daňovému priznaniu potrebujete potvrdenie z banky. Minulý rok na to mnohí zabudli a o zľavu prišli, spätne pritom peniaze už nedostali.

Mladí ľudia do 35 rokov, ktorí v čase žiadosti o úver neprekročia stanovenú výšku príjmu, si môžu znížiť náklady na bývanie. A to tak, že si časť z nich odpočítajú z dane.

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky predstavuje polovicu, teda 50 % zo všetkých zaplatených úrokov v roku, maximálne vo výške 400 eur za rok. Netýka sa to však automaticky všetkých uzatvorených zmlúv na hypotéku.

Tí, ktorí si brali hypotéku pred rokom 2017, idú podľa starých pravidiel, a teda zľavu už majú započítanú v splátkach a na daňový bonus nemajú nárok.

Aby ste však úľavu dostali, musíte k ročnému zúčtovaniu daní do 15. februára priložiť potvrdenie o zaplatených úrokoch. To vám vystaví banka, v ktorej máte úver.

Potvrdenie vám však nemusí banka poslať automaticky, aj preto mnohí prišli minulý rok o peniaze.

Ak potvrdenie nestihnete doložiť k ročnému zúčtovaniu alebo neskôr k daňovému priznaniu, spätne si už na bonus nemôžete nárokovať. 

Viac sa dozviete v reportáži Andrey Mačoškovej.

 

Komentáre ( 0)