18. 01. 2020 14:37 | KOMÁRNO/TASR

Komárno od nového roka zaviedlo bezplatnú MHD

Mesto verí, že bezplatná doprava vyrieši zlú dopravnú situáciu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Mesto Komárno ako prvé na Slovensku zaviedlo od začiatku tohto roka bezplatnú autobusovú hromadnú dopravu. Podľa primátora Bélu Keszegha záujem o verejnú dopravu v posledných rokoch v meste neustále klesá a klesajú aj príjmy z predaja cestovných lístkov. Samospráva v roku 2018 dotovala zo svojho rozpočtu verejnú hromadnú dopravu sumou 230-tisíc eur.

„Keď už mesto dotuje verejnú dopravu, nech ju aj občania využívajú. V poslednom období pribúdajú dopravné zápchy, bojujeme s nedostatkom parkovacích miest. Bezplatná verejná doprava by mohla prispieť aj k čiastočnému riešeniu týchto problémov, navyše pomôže sociálne slabším rodinám," domnieva sa primátor.

Mestskú hromadnú dopravu v Komárne zabezpečuje Arriva Nové Zámky, a. s. V roku 2018 spoločnosť prepravila na linkách mestskej hromadnej dopravy v Komárne 220-tisíc cestujúcich, v roku 2014 to bolo takmer 280-tisíc ľudí. Tržby z dopravy v roku 2018 dosiahli necelých 40-tisíc eur, náklady predstavovali 269-tisíc eur.

Mestské zastupiteľstvo v Komárne schválilo okrem zavedenia bezplatného cestovania v mestskej autobusovej doprave a koncepcie autobusovej dopravy na území mesta aj zabezpečenie jedného nízkokapacitného a dvoch veľkokapacitných autobusov a zrušenie nerentabilných spojov.

„Vychádzajúc z nákladov za úhradu za služby z roku 2018 vo výške 230-tisíc eur sa pri schválených návrhoch navýšia náklady za úhradu za služby na sumu zhruba 360-tisíc eur, čo predstavuje zvýšenie o sumu cca 130-tisíc eur oproti roku 2018 pri desaťročnom návrhu odpisovania," vyčíslili dosah na rozpočet mesta poslanci.

Komentáre ( 0)