24. 01. 2020 15:31 , článok bol aktualizovaný 24. 01. 2020 19:23 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR, TV Markíza

Zvolenská SAD sa nedohodla s Lunterom: Od soboty nebude premávať vyše 120 liniek

Niektoré mestá však s dopravcom uzatvorili novú zmluvu. Prečítajte si aké.

Archívna snímka.
Archívna snímka. Foto: TASR

Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja a SAD Zvolen v piatok (24. 1.) nedohodli na vyriešení sporu týkajúceho sa prímestskej dopravy.

Dopravca od soboty (25. 1.) zruší vyše 120 liniek  v kraji. Až 60-tisíc ľudí, ktorých obsluhovali prísmetské autobusy, si budú musieť nájsť iný spôsob prepravy.

SAD sa s niektorými mestami dohodlo a podpísalo už so zvolenskou firmou dohodu, na základe ktorej bude voziť jej obyvateľov.

Premávať budú dohodnuté linky v Banskej Štiavnici a Novej Bani (3 linky), Brezne, Krupine, Hriňovej (po 2 linky), Detva (5 liniek). Zoznam liniek a spojov nájdete TU.

Rozhodnutie prijala SAD po tom, ako BBSK podal podanie na súd o zrušenie tzv. Kotlebových dodatkov, ktoré umožňujú SAD účtovať BBSK určité mesačné zálohové platby a s týmto podaním na súde samosprávny kraj aj uspel. BBSK tvrdí, že do politiky cenotvorby SAD nevidel, a preto chcel tento proces urobiť transparentnejším.

Predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny a zástupcovia firmy pre rokovaním na BBSK.
Predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny a zástupcovia firmy pre rokovaním na BBSK. Foto: TASR
 

Premiér Peter Pellegrini vyzval šéfa kraja Jána Luntera, aby neustále rokoval s dopravcom SAD Zvolen a vyriešil vzniknutú situáciu. Ak to nebude schopný vyriešiť, pripustil, že sa na to ako predseda vlády pozrie. Podotkol však, že ak žiada o pomoc premiéra, poukazuje na svoju "neschopnosť", keďže tieto záležitosti patria do kompetencie predsedu samosprávneho kraja.

Do tejto situácie sa podľa Pellegriniho dostal Lunter sám tým, ako reaguje, rokuje či nerokuje s predstaviteľom privátnej SAD, kde má štát síce podiel, ale nemá väčšinu, a nemôže tak rozhodnutie majoritného akcionára zmeniť.

"Preto ho vyzývam, aby namiesto toho, ako sa pokúša mne dovolať, a namiesto toho, aby míňal čas a písal listy dnes a expresne mi ich tu doručoval, aby si sadol za rokovací stôl a aby zabezpečil všetko na to, aby doprava ľudí nielen do práce, ale aj do nemocníc, aj do škôl od pondelka (27. 1.) fungovala a aby sa SAD Zvolen vyhla týmto aktivitám, ktoré oznámila, že od soboty (25. 1.) prestane poskytovať prímestskú dopravu. Je to zodpovednosť pána župana," zdôraznil premiér.

V prípade, že to predseda BBSK nebude schopný vyriešiť, predseda vlády pripustil, že sa na záležitosť pozrie. "Ale ja s tým nemám čo urobiť. Ja nie som ani župa, ani lokálny dopravca, ani niekto, kto zabezpečuje lokálnu verejnú dopravu. Ale ak žiadate mňa, aby som situáciu riešil, tak jasne dávate najavo, že ste neschopný a neviete si poradiť ani s tým, čo patrí do vašej priamej kompetencie v Banskobystrickom samosprávnom kraji, a dávate jasný signál, koho si to tí ľudia v Banskej Bystrici zvolili," vyhlásil Pellegrini.

 BBSK už informoval, že požiada o pomoc aj vládu.

 

Komentáre ( 0)