27. 01. 2020 19:47 , článok bol aktualizovaný 28. 01. 2020 19:41 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

Únia autodopravcov sa s vládou nedohodla. Od utorka opäť blokujú hraničné priechody

Osobnú dopravu neobmedzia.

Na snímke blokáda cesty pri slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť - Tornyosnémeti.
Na snímke blokáda cesty pri slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť - Tornyosnémeti. Foto: TASR

Únia autodopravcov Slovenska sa s vládou nedohodla. Od utorka začala opäť s blokovaním hraničných priechodov Slovenska.

"Vláda odmietla akceptovať naše oprávnené požiadavky," zdôvodnili krok autodopravcovia na svojej facebookovej stránke.

Autodopravcovia zároveň sľubujú, že neobmedzia osobnú dopravu a v prípade potreby okamžite vytvoria zákonnú "záchranársku uličku".

Tu sú aktuálne obmedzenia:

Od 08.00 h až do odvolania bude zablokovaný diaľničný hraničný priechod Kúty- Brodské a to obojsmerne pre nákladnú dopravu. Osobná doprava prejazd bez obmedzení.

Od 8.00 h až do odvolania bude zablokovaný diaľničný hraničný priechod Čuňovo-Rajka a to obojsmerne pre nákladnú dopravu. Osobná doprava prejazd bez obmedzení.

Počas utorka je blokovaný aj hraničný prechod Lysá pod Makytou v okrese Púchov.

Na ceste smerom k hraničnému priechodu s Českou republikou v Drietome je premávka obojstranne obnovená a bez kolón. Kamióny, ktoré blokovali cestnú premávku uposlúchli výzvy polície a odstavili vozidlá na odstavnej parkovacej ploche.

Obojsmerne blokovaný je hraničný priechod Trstená a to pre nákladnú dopravu - prejazdný je len jeden jazdný pruh pre osobnú dopravu a autobusy. Na mieste sú hliadky polície.

Hraničný priechod Trstená.
Hraničný priechod Trstená. Foto: Polícia SR
 

Únia autodopravcov na Facebooku informovala, že od 8:00 h nastala blokácia Žiliny. Tá sa však nakoniec nekonala.

Blokované sú aj priechody Medveďov, Vyšné Nemecké, Slovenské Nové Mesto, Svidník, Milhosť - Košice, Slovenské Ďarmoty, Trstená aj Šahy.

Hraničný priechod Makov je blokovaný. Prejazdný je pre osobné autá.

Blokovaný je aj Ružomberok. Tam od 14:30 h pozvali ľudí, aby štrajkujúcich podporili, keďže kamionisti priamo aj nepriamo podporujú zníženie znečistenia ovzdušia v Ružomberku.

Policajti odporúčajú tranzitnej doprave využiť obchádzkovú trasu v smere na Banskú Bystricu cez horský priechod Čertovica v oboch smeroch. Regionálnej doprave odporúčajú obchádzku cez obce Bešeňová, Liptovská Teplá, Lisková a Likavka.

Situácia v Ružomberku.
Situácia v Ružomberku. Foto: Polícia SR
 

Polícia bude na svojom facebooku priebežne aktualizovať dopravné informácie.

Premiér nerozumie správaniu sa autodopravcov

Premiér Peter Pellegrini nerozumie ultimatívnemu správaniu sa zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorí si kladú podmienky bez ochoty dosiahnuť kompromis.

"Nevidím žiadny relevantný dôvod, aby dnes zástupcovia UNAS museli opäť blokovať hraničné priechody. Nič dramatické sa nedeje," uviedol predseda vlády v reakcii na utorkové obnovenie štrajku na viacerých miestach v SR.

Pripomenul návrhy zo strany ministerstva dopravy a financií, ktoré predložili po rokovaniach s autodopravcami a súhlasilo s nimi najväčšie združenie v sektore Česmad. "Myslím si, že poskytnutie zliav z mýta v objeme 8 miliónov eur a úľavy na dani z motorových vozidiel v objeme 33 miliónov eur je veľmi férová ponuka, ktorá výrazne zlepší postavenie slovenských autodopravcov," podčiarkol Pellegrini.

V súvislosti s aktivitami UNAS upozornil, že štát bude postupovať v zmysle platných predpisov. "Nikto im nebude brániť vyjadriť postoj, ale chcem ich vyzvať, aby neobmedzovali bezpečnosť cestnej premávky a riadili sa striktne zákonom o štrajku a zákonom o verejnom zhromažďovaní. V opačnom prípade sa vystavujú riziku, že porušujú zákon a budú musieť byť za to primerane sankcionovaní," dodal Pellegrini.

 

Komentáre ( 0)