29. 01. 2020 08:38 , článok bol aktualizovaný 29. 01. 2020 22:04 | ŽILINA/TASR

Únia autodopravcov ukončila blokádu hraničných priechodov, zostáva však v pohotovosti

Autodporavcovia od utorka opätovne organizovali protestné zhromaždenia na cestných hraničných priechodoch.

Diaľničný hraničný priechod Brodské - Břeclav, kde kvôli štrajku autodopravcov odkláňajú kamióny na parkovisko
Diaľničný hraničný priechod Brodské - Břeclav, kde kvôli štrajku autodopravcov odkláňajú kamióny na parkovisko Foto: TASR

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) ukončila blokádu hraničných priechodov, zostáva však v pohotovosti. "Na jednotlivých hraničných prechodoch sme protestné zhromaždenia museli ukončiť po zákroku polície," vyhlásilo združenie v stredu večer na sociálnej sieti.

Protestné zhromaždenia na hraničných prechodoch podľa ich vyjadrenia ostávajú v režime pohotovosti a môžu ich v prípade potreby opäť obnoviť.

UNAS tvrdí, že rokovania s vládou uviazli na bode mrazu. "Vláda dnes rokovala o našich predložených podmienkach nie s UNAS, ale Česmadom, ktorý ponúkol lacnejšiu verziu na úkor malých a stredných autodopravcov, teda "o nás bez nás"," zhodnotila únia.

 

Vláda v stredu schválila nariadenie, podľa ktorého by sa mali zľavy z mýta podľa množstva najazdených kilometrov poskytovať už od prvého najazdeného kilometra.

"Požiadavky UNAS, ktoré nám predložili písomne, sme nemohli splniť, pretože európska legislatíva nám určuje nejaké hranice, to je 13 % a oni chceli 25 %, čiže to sa nedalo, ale je žiadateľné, že zdvojnásobíme zľavy, ktoré boli doteraz," zhodnotil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) s tým, že tento návrh podporuje aj Česmad.

UNAS od utorka (28.1.) opätovne organizoval protestné zhromaždenia na cestných hraničných priechodoch Slovenska. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu vyzval autodopravcov, aby prestali blokovať hraničné priechody.

Upozornil na to, že tieto kroky už ovplyvnili niektoré automobilky. Zároveň dodal, že vláda urobila maximum toho, čo sa pre dopravcov v súčasnosti urobiť dá.

Komentáre ( 0)