05. 02. 2020 09:13 , článok bol aktualizovaný 05. 02. 2020 10:09 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Po veternej noci ostalo bez elektriny 20-tisíc domácností

V noci stále silno fúkalo a snežilo.

Príchod veternej smršte.
Príchod veternej smršte. Foto: Vlado Rožič

Na strednom Slovensku je v dôsledku zlého počasia aktuálne bez elektriny viac ako 20.000 odberných miest. Rozsiahle výpadky elektriny spôsobil pretrvávajúci vietor a na mnohých miestach aj ťažký mokrý sneh. "Kým včera večer bolo bez prúdu zhruba 2000 odberných miest, cez noc sa situácia veľmi zhoršila a teraz ich je viac ako 20.000," informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Najhoršia situácia je podľa jeho slov na Horehroní, ale problémy s dodávkou elektriny sú aj na Orave a Liptove. Ostatné regióny hlásia len lokálne výpadky. Vo väčšine prípadov spôsobili problémy popadané stromy a konáre, ktoré poškodili vodiče alebo stĺpy.

"Už počas noci boli v teréne pohotovostní pracovníci SSD, ale situácia bola taká zlá, že mohli maximálne vymedzovať úseky s poruchami. Hneď so svitaním vyrazili do terénu všetci dostupní pracovníci údržby, aby situáciu čo najskôr upokojili," priblížil Gejdoš.

V priebehu niekoľkých hodín by mali obnoviť dodávku elektriny pre tisícky domácností. Podľa Gejdoša však nie vylúčené, že budú pribúdať aj ďalšie poruchy, keďže na mnohých miestach stále fúka a pretrváva meteorologická výstraha najvyššieho stupňa.

Niektoré opravy budú vzhľadom na rozsah poškodenia náročné a potrvajú dlhšie. "Najmä pre rozmočený terén a silný vietor nie je možné dostať potrebnú techniku na všetky zasiahnuté miesta. Preto prosíme dotknutých obyvateľov o pochopenie a trpezlivosť. Všetci v SSD robia všetko pre to, aby mal elektrinu každý odberateľ v čo najkratšom čase," dodal Gejdoš.

Komentáre ( 0)