12. 02. 2020 06:00 | BRATISLAVA/zg

Máte choré dieťa? Nie každý rodič môže ísť na platenú OČR

Prečítajte si, kto od budúceho roka môže požiadať o nemocenskú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Gladskikh Tatiana/shutterstock.com

Chrípka je v týchto dňoch na vzostupe a zatvára školy. Chrípkové prázdniny má niekoľko škôl na Slovensku. O tom, že rodičia detí, ktoré neochoreli, museli pre zatvorenú školu s nimi zostať doma, sme vás už informovali. Mali nárok na OČR-ku rovnako ako rodičia detí, ktoré chrípka už potrápila.

Čo je ošetrovné?

Ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťaťa (vlastného, osvojeného alebo zvereného do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu), chorého manžela, manželky, rodiča alebo chorej svokry či svokra.

Nárok na ošetrovné vzniká aj v prípade, že je materská či základná škola zatvorená na základe rozhodnutia hygienika či riaditeľa školy. No má to ešte jednu podmienku. Platí to iba do 10. roka veku dieťaťa. Neplatí to v prípade, že sú riadne prázdniny.

Iveta Matlovičová z portálu mzdovaakademia.sk v Teleráne vysvetlila ďalšie možnosti, kedy si môžu rodičia uplatniť ošetrovné, koľko za to dostanú a kedy nárok na OČR nemajú.

Koľko dostanete nemocenskú?

Odborníčka vysvetlila, že tzv. nemocenská je horšie platená a nárok na ošetrovné máte iba prvých desať dní. Ak je to viac, rodiny pocítia vyšší výpadok príjmu, a preto si ho kompenzujú čerpaním dovolenky.

"V prípade, že zostanete doma, dostanete od štátu preplatenú polovicu vášho hrubého príjmu. Podľa nej maximálna výška ošetrovného v tomto roku vychádza na 36 eur/deň, čo je 360 eur za desať dní a potom už žiadny príjem," ozrejmila Matlovičová.

Kto má nárok na platenú OČR?

Ak ostane s chorým vnukom alebo vnučkou doma stará mama, podľa nej nemá nárok na ošetrovné. Všetko sa to zmení od budúceho roka, kde sa rozšíril okruh osôb s nárokom na ošetrovné.

Napr. od 1. januára 2021 si budú môcť nárokovať ošetrovné staré matky, ktoré sa budú starať o choré vnúčence alebo ak ich dcéra ide rodiť do nemocnice. Aj tu však platí podmienka, že dieťa bude musieť mať do desať rokov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: wavebreakmedia/shutterstock.com
 

Odborníčka dostala počas telefonickej poradne rovnakú otázku od viacerých divákov. Zaujímali sa o to, či majú nárok na nemocenskú, ak sa starajú o dieťa, s ktorým žijú v domácnosti, ale je to partnerove dieťa, s ktorým nie sú zosobášení.

"Ak ide o tzv. vyženené dieťa, manžel nemá nárok na ošetrovné. Ten vzniká iba v prípade vlastného, osvojeného alebo zvereného dieťaťa na základe rozhodnutia súdu. Má však nárok na iné výhody, napr. na daňový bonus alebo prídavok na toto vyženené dieťa," dodala Matlovičová.

 

Komentáre ( 0)