11. 02. 2020 18:55 | BRATISLAVA/mal

Facebook na Slovensku začal pred voľbami bojovať proti hoaxom

„Fact-checker" bude vyhodnocovať príspevky na sociálnych sieťach.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/BigNazik

Facebook sa už od roku 2016 snaží bojovať proti dezinformáciám, ktoré jeho používatelia zdieľajú. Od utorka bude mať svojho kontrolóra aj Slovensko. Šírenie hoaxov tak chcú zastaviť ešte pred voľbami.

Pri overovaní faktov na Facebooku spolupracuje internetový gigant s tretími stranami. Na Slovensku bude informácie overovať francúzska tlačová agentúra AFP, ktorá na túto prácu hľadala človeka zo slovenskej mediálnej obce.

„Máme radosť, že môžeme v spolupráci s AFP spustiť náš fact-checkingový program na Slovensku a v Českej republike. Boj s nepravdivými správami je záväzok, ku ktorému pristupujeme veľmi vážne, a preto stále neustále pracujeme na nových spôsoboch, ako zabrániť šíreniu dezinformácií na našej platforme," povedal na tlačovej konferencii v Bratislave Guido Buelow, zástupca Facebooku pre Európu, blízky východ a Afriku.

Ako to bude fungovať?

„Fact-checker" bude vyhodnocovať príspevky na sociálnych sieťach. Ak narazí na dezinformáciu, nahlási ju a Facebook ju začne zobrazovať menej, tým pádom sa nedostane k toľkým ľuďom. Používateľovi príspevok následne zakryje a oznámi, že ide o nepravdivú informáciu.

Guido Buelow v Bratislave.
Guido Buelow v Bratislave. Foto: Facebook/Marek Švantner
 

Stránky a domény, ktoré budú opakovane šíriť nepravdivé správy, budú penalizované. Facebook im môže zakázať spúšťať reklamy, obmedziť možnosť šírenia či schopnosť monetizácie. Príspevky od politikov, satirických stránok a obsah súkromných skupín kontrolované nebudú.

Na Slovensku budeme mať zatiaľ iba jedného kontrolóra. Ten si musel prejsť ťažkým testom a výberovým konaním. Spoločnosť nevyvrátila, že ak bude na Slovensku hoaxov veľa, v budúcnosti by najala aj ďalších kontrolórov.

Komentáre ( 0)