12. 02. 2020 19:23 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kauza poisťovne Rapid Life sa nekončí. Poškodení podávajú sťažnosti na správkyňu

Konkurz na majetok poisťovne sa výrazne nepohol už roky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Skaza životnej poisťovne Rapid Life sa začala písať už pred mnohými rokmi, keď sa objavili prvé sťažnosti a kritika od klientov.

Všetko vyvrcholilo v roku 2017, keď do poisťovne vstúpila národná banka. Našla v nej prázdne účty a uvalila na Rapid Life nútenú správu.

Na majetok poisťovne vyhlásil súd pred dvoma rokmi konkurz, určil správcu a potom ďalšieho a zase ďalšieho, keďže traja predošlí konkurzní správcovia vycúvali.

Od mája minulého roka má tak na stole tento prípad už štvrtá správkyňa Jana Kollárová, no s jej doterajšou činnosťou poškodení klienti spokojní nie sú. Vyčítajú jej nečinnosť a odbornú nespôsobilosť.

Spotrebiteľské centrum, ktoré zastupuje tisícky podvedených klientov, chce, aby správkyňu vymenili a konkurz dali pod iný súd. Doteraz podľa neho neboli spísané pohľadávky veriteľov, správkyňa už deväťkrát požiadala súd o predĺženie lehôt.

Správkyňa priznáva, že konkurz sa naťahuje, no podpísali sa pod to neustále výmeny správcov, ale najmä to, že pre policajné vyšetrovanie nemala dlhú dobu prístup k účtovníctvu a databázam klientov poisťovne. Vraj tak nemohla overiť pohľadávky.

Okresný súd v Košiciach, ktorý konkurz na Rapid Life vyhlásil, toto vysvetlenie akceptoval. Sudca v reakcii tvrdí, že správkyňa ho pravidelne informuje, prístup k databázam klientov je však pre konkurzné konanie dôležitý.

Je to už 11 mesiacov, čo Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila osem ľudí z vedenia skrachovanej poisťovne. Stíhajú ich na slobode, no zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa táto kauza v dohľadnej dobe dostala na súd.

Obvineniu z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a zločinu poškodzovania veriteľa čelí predstavenstvo poisťovne i členovia dozornej rady.

Vinu však odmietajú. Od začiatku tvrdia, že do problémov ich dostala Národná banka Slovenska (NBS) s tým, že zle nastavila poistné kalkulácie.

Viac v reportáži René Medzihradského.

 

Komentáre ( 0)