13. 02. 2020 14:26 | BRATISLAVA/rd

Zverejnili rebríček cien elektriny v hlavných mestách. Bratislava sa umiestnila vysoko

Lacnejšie sú napríklad ceny vo Viedni, Budapešti či Londýne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Maďarský energetický úrad, v spolupráci s fínskou a rakúskou organizáciou, zverejnil porovnanie cien elektriny v hlavných mestách Európy

Podľa štandardu kúpnej sily, má najdrahšiu elektrinu na starom kontinente Praha, nasledujte Berlín a Varšava. Bratislave patrí deviata priečka, lacnejšie sú však napríklad ceny vo Viedni, Budapešti či Londýne.

Štandard kúpnej sily berie do úvahy náklady na život v danej krajine a ceny služieb. Ide o umelo vytvorenú menovú jednotku, ktorá je lepšia pre medzinárodné porovnávanie lepšia.

Cena za jednu kilowatthodinu, vrátane dane, vychádza v Prahe na 31,68 eura, v Bratislave to je 23,39 eura. Priemer je na úrovni 21,59 eura.

Štandard kúpnej sily.
Štandard kúpnej sily. Foto: mekh.hu
 

Vôbec najlacnejšiu elektrinu v tomto meradle majú fínske Helsinki, ide o sumu 12,75 eura. Len o osem centov drahšie je na tom švajčiarsky Bern, tretí najlacnejší je švédsky Štokholm (14,15 eura).

Ak by sme vzali do úvahy reálne ceny elektriny, najdrahším mestom by bol Berlín so sumou 33,15 eura za jednu kilowatthodinu, nasledovala by Kodaň (29,99 eura) a Londýn (23,74 eura).

Bratislava by v tomto ukazovateli bola 18. najdrahším mestom Európy s cenou 17,04 eura. Ide o sumu pod európskym priemerom (17,9 eura).

Reálne ceny elektriny.
Reálne ceny elektriny. Foto: mekh.hu
 

Komentáre ( 0)