13. 02. 2020 17:00 | RIMAVSKÁ BAŇA/TV Markíza

Starostka obce chcela obyvateľom za protislužbu odpustiť dane. Tí budú radšej platiť

Možnosť využil jediný občan.

Obyvateľ Rimavskej Bane.
Obyvateľ Rimavskej Bane. Foto: TV Markíza

Dobrovoľníkov, ktorí v obci priložia ruku k dielu, chce starostka Rimavskej Bane Elena Polóniová odmeniť. Za verejnoprospešné práce im ponúka oslobodenie od dane z nehnuteľností. O takúto novinku však v dedine prejavil záujem len jeden občan.

Ak budú v obci pracovať, nebudú platiť dane. Starostka chce takto odmeniť ľudí, ktorí dobrovoľne svojou činnosťou zvýšia kvalitu života v obci. A hoci novinku v obci vítajú, veľký záujem o ňu nie je.

„Všetko nové prináša neistotu a možno aj obavu ľudí, aby ich niekto nepovažoval za nejakých vypočítavých," myslí si Polóniová.

Ten, kto pomôcť chce, tak pomôže. No skôr za dobré slovo než bezodplatne. Možnosť neplatiť daň využil zatiaľ len jeden obyvateľ.

„Ono to celé možno ani nie je celkom o tom, koľko je výška dane z nehnuteľnosti, o akú čiastku bude obecný rozpočet ukrátený. Je to celé o tom, aby sme ukázali aj tým ostatným, že komunitný život v obci má byť taký, že si máme jeden druhému pomáhať," konštatovala starostka.

Verí, že časom sa o túto novinku občania začnú zaujímať a okrem metly alebo kladiva sa chopia aj takéhoto benefitu. „Dane sa ešte nevyrubujú. Je možné, že práve v tom čase, keď sa budú, vtedy o toto prejavia záujem. Stále dúfam, že to proste príde a ocenia, že majú takúto možnosť," dodala Polóniová.

Reportáž pripravili Marián Ujházy a Veronika Bozdošová.