17. 02. 2020 06:00 | DVORY NAD ŽITAVOU/TV Markíza

Samozberači jahôd si na juhu Slovenska za toto ovocie priplatia

Naopak, sady neďaleko Piešťan zatiaľ cenu meniť neplánujú.

Jahody v Dvoroch nad Žitavou.
Jahody v Dvoroch nad Žitavou. Foto: TV Markíza

Štyri roky si držali cenu. To však už neplatí. V ovocnom sade na juhu Slovenska budú tento rok jahody drahšie. Pocítia to najmä samozberači, ktorí si budú musieť za každý kilogram nazbieraných jahôd priplatiť 30 centov.

Rok čo rok ľudia netrpezlivo čakajú, kedy sa otvoria brány k obľúbenému samozberu jahôd. V sade to dobre vedia, a tak informácie o jahodách, ktoré by mali byť na prelome mája a júna, dávajú v štvormesačnom predstihu.

Menej populárne však je, ak sa ceny menia nahor. V Dvoroch nad Žitavou sa tak práve stalo. „Štyri roky sme držali ceny na jednej úrovni, ale tento rok sme ich už museli zvýšiť. Zvyšujú sa nám všetky náklady. Tých jahôd bude tento rok o niečo menej," vysvetlil ovocinár Milan z Dvorov na Žitavou.

Kým minulý rok zbierali samozberači jahody na rozlohe desiatich hektárov, tento rok to bude už len šesť hektárov. Dôvodom je, že to boli staré výsadby a nerodili poriadne.

Vyššia cena týchto jahôd bude okrem iného aj preto, že sa zvyšovali mzdy zamestnancov. Podľa ovocinára ceny na mzdy za štyri roky narástli o viac ako 30 percent.

Znamená to, že kilogram nazbieraných jahôd bude po novom o 30 centov drahší. „Samozrejme, nie je to príjemné, keď zvýšite cenu na hocičo. Chápeme negatívne reakcie zákazníkov, ale zase nás príjemne prekvapilo aj to, že veľa z nich to aj chápe," vysvetlil pán Milan.

Samozberačom ponúkajú každoročne 10-hektárovú plochu jahôd aj ovocinári z Bučian a Boroviec. Sady neďaleko Piešťan zatiaľ cenu meniť neplánujú.

„Budeme robiť všetko preto, aby sa ceny zachovali tak ako minulý rok. Samozrejme, ak budú jarné mrazy a bude poškodenie jahôd, budeme sa musieť cenovo prispôsobiť situácii na trhu, množstvu jahôd na poli a podobne," vysvetlil nám ovocinár z okolia Piešťan.

Obaja sa zhodli na tom, že všetko závisí od počasia. Ak im bude priať, za kilogram vlastnoručne nazbieraných jahôd zaplatíte v oboch sadoch približne rovnako.

V Dvoroch nad Žitavou by mala byť cena asi 2,50 eur, pri Piešťanoch chcú zachovať cenu 2,60 eur za kilogram.

Nakrúcali reportéri Marek Šilhavík a Roman Ruttkay.

 

Komentáre ( 0)