13. 02. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bez rozumu, emócií i chýb. Aj na Slovensku sa môže o vaše peniaze starať investičný robot

Indexy búrz v Amerike aj v Európe sa za posledný rok zhodnotili o 20 percent.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: shuterstock.com/crystal51

Bez rozumu, bez emócií, ale tiež bez váhania a bez zlyhaní. Hovoríme o robotoch. A nie hocijakých. Títo sa starajú o naše peniaze. Na Slovensko dorazila možnosť investovať do fondov, ktoré sú až matematicky presné.

Pošlete peniaze a čakáte, že niekto na druhej strane sa zamyslí, ako ich vo vašom mene investovať. Nemusí to tak však byť vždy.

Existujú fondy riadené autopilotom. A sú čoraz populárnejšie. „Nerobia nič iné, len investície svojich klientov investujú presne do tých akcií, ktoré sú zastúpené napríklad v indexe S&P 500, čo je americký akciový index, alebo v globálnych indexoch, ktoré pokrývajú burzy na celom svete," vysvetlil Michal Nalevanko z The Benchmark Research & Consultancy.

Maroš Ovčarik z Partners Investments je presvedčený, že sa určite líšia na základe mnohých parametrov. „Niektoré viac kolíšu, napríklad, niektoré sú investované len v Amerike, niektoré sú zase investované do rozvíjajúcich sa trhov, ako je, povedzme, Čína," zdôraznil.

Kto zveril peniaze robotovi, nemusí ľutovať. Indexy búrz v Amerike aj v Európe sa za posledný rok zhodnotili o 20 percent. Indexové fondy riadené autopilotmi fungujú už deväť rokov aj v slovenskom druhom dôchodkovom pilieri. S priemerným ročným výnosom výrazne vyšším ako v ostatných penzijných fondoch riadených ľuďmi.

Na Slovensku pravidelne investuje svoje peniaze každý šiesty človek. Jednoznačne najpopulárnejšie sú podielové fondy, kde si odkladá peniaze osem percent Slovákov. Podľa odborníkov má však Amerika oproti Európe v tomto smere určitý náskok.

V krajine je už podiel investorov, ktorí takto investujú, väčší ako podiel investorov, ktorí investujú štandardne.

Ani roboty však nepracujú zadarmo. Väčšinou si pre svojho tvorcu strhnú vstupný poplatok dva centy z každého prijatého eura. A ďalší cent v každom roku správy majetku. Na druhej strane sa výnosy v takýchto fondoch u nás nezdaňujú. Na ich fungovanie dohliada Národná banka.

Tému spracoval Tomáš Velecký.

 

Komentáre ( 0)