28. 02. 2020 19:01 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ak si sporíte na dôchodok aj v treťom pilieri, môžete ušetriť na daniach

Tieto dni chodia sporiteľom výpisy zo sporiacich účtov.

Dôchodky - ilustračná snímka.
Dôchodky - ilustračná snímka. Foto: shuttertock.com

Ak si prispievate do tretieho piliera, potom vám nedávno prišiel výpis zo sporiaceho účtu. Dobre si ho skontrolujte, môžete ušetriť na daniach. Bonus môžu pritom dostať aj dohodári či nezamestnaní.

Do tretieho piliera si na Slovensku dobrovoľne prispieva viac ako 800-tisíc sporiteľov. Výpis z vašej zmluvy vám prezradí, koľko ste si už nasporili aj to, v akých fondoch sa vám úspory zhodnocujú. Dôležité je však potvrdenie o tom, akú sumu ste si dobrovoľne odvádzali. Osobitne teraz, keď je potrebné podať daňové priznanie, čas je do konca marca.

"Výpis z tretieho piliera mal prísť klientom do polovice februára, výpis má obsahovať úhrn príspevkov zamestnávateľa aj klienta, ktorý si takto sporí na dôchodok, a tiež by tam malo byť potvrdenie, ktoré má klient doložiť k daňovému priznaniu, ak si chce uplatniť daňové zvýhodnenie," vysvetľuje finančný analytik František Burda.

Vďaka bonusu si môžete odpočítať od základu dane sumu všetkých príspevkov, ktoré ste si sami poslali do tretieho piliera za celý minulý rok. Maximálne však do výšky 180 eur.

"Niektorí klienti majú danú presnú sumu, ktorú majú posielať do tretieho piliera a určuje mu ju zamestnávateľ, väčšinou im to povedia, ak sa opýtajú na mzdovom oddelení. Niektorí klienti majú však slobodu, teda môžu si tam dať akýkoľvek príspevok," dodáva analytik Miroslav Oros.

Veľa firiem to berie dokonca ako konkurenčný benefit, ktorý im nahráva pri nábore nových ľudí. Napríklad, vy si budete posielať na sporenie 10 eur mesačne a rovnakou sumou vám prispeje aj firma, ktorá má za to daňové zvýhodnenie. Prispievať na dôchodok a dostať sa k bonusu môžu okrem zamestnancov a živnostníkov aj dohodári, študenti či nezamestnaní.

Téme sa venovala Andrea Mačošková.

 

Komentáre ( 0)