18. 03. 2020 12:42 | BRATISLAVA/TASR

Ak vám zatvoria prevádzku alebo fabriku, PN-ku musí schváliť lekár

Osobitne sa teraz posudzuje len v pri učiteľoch, sociálnych pracovníkoch a iných zamestnancov v týchto zariadeniach.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Mnoho zamestnancov sa v súčasnosti obracia na Sociálnu poisťovňu so žiadosťou o uznanie dočasnej práceneschopnosti z dôvodu uzavretia ich prevádzky pre zabráneniu šírenia koronavírusu. Podľa zákona poisťovňa prizná dávku nemocenské iba vtedy, ak je potvrdená ošetrujúcim lekárom.

"Je teda na rozhodnutí lekára, či žiadosť o PN uzná ako opodstatnenú z medicínskeho hľadiska. V súvislosti so šírením nového koronavírusu lekár vystaví poistencovi PN-ku len vtedy, ak mu regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil karanténu, ďalej pacientovi, ktorý sa vrátil z rizikových oblastí, alebo tomu, komu bola nariadená karanténa z dôvodu potvrdenia ochorenia," zdôrazňuje hovorca poisťovne Peter Višváder.

Pacient v takýchto prípadoch kontaktuje lekára výlučne telefonicky a riadi sa jeho pokynmi. Ďalší postup žiadosti o nemocenské, ak lekár potvrdí medicínske opodstatnenie PN-ky, je na webovej stránke poisťovne.

Osobitne sa v tomto období posudzuje PN-ka len v prípade učiteľov, sociálnych pracovníkov a iných zamestnancov takýchto zariadení, ktoré boli na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu uzatvorené. V takýchto prípadoch po komunikácii telefónom alebo emailom lekár poistencovi dočasnú PN vystaví.

Z týchto postupov Sociálna poisťovňa nemôže robiť výnimky, zákon jej to neumožňuje.

Komentáre ( 0)