23. 03. 2020 12:48 , článok bol aktualizovaný 23. 03. 2020 16:27 | BRATISLAVA/TASR

Skrachovala česká cestovka Aeolus, ktorá predáva zájazdy aj u nás

Spoločnosť Aeolus sa zameriava najmä na Grécko či Turecko.

Turisti prechádzajú popred chrám Partenón na aténskej Akropole.
Turisti prechádzajú popred chrám Partenón na aténskej Akropole. Foto: TASR/AP

Cestovná kancelária Aeolus hovorí o mimoriadne vážnych okolnostiach, pre ktoré nebude pokračovať v predaji a realizácii letnej sezóny 2020. Informuje o tom na svojej webovej stránke. V Českej republike voči spoločnosti zároveň prebieha insolvenčné konanie.

Cestovná kancelária, ktorá sa zameriava najmä na zájazdy do Grécka či Turecka, prosí o trpezlivosť. "Momentálne sú naše kancelárie zatvorené, k dispozícii sú infolinky. Keďže aj úrady pracujú v obmedzenom režime, v tejto chvíli nevieme poskytnúť podrobnejšie informácie," uvádza vedenie Aeolusu s tým, že o ďalších krokoch bude informovať na svojej webovej stránke hneď, ako to bude možné.

Aeolus v ČR v pondelok na sociálnej sieti potvrdil, že voči spoločnosti v Česku sa uskutočňuje insolvenčné konanie, o ktorom však zatiaľ nebolo rozhodnuté. Až na základe výsledku tohto konania bude môcť cestovná kancelária, ako podotkla, podniknúť ďalšie kroky.

Ubezpečila, že všetkých bude informovať a kontaktovať. "Aj vzhľadom na karanténu sú naše možnosti obmedzené, ale všetko riešime," uistila cestovná kancelária. Na skutočnosti okolo cestovnej kancelárie upozornil Denník E.

Krok cestovnej kancelárie Aeolus je najmä následkom jej nie celkom úspešných uplynulých sezón. Cestovku podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Romana Berkesa ovplyvnilo aj uzemnenie lietadiel Boeing 737 MAX a sčasti sa ho dotkla aj situácia okolo nového koronavírusu.

Berkes komunikoval s predstaviteľmi cestovnej kancelárie, ktorí ho uistili, že sú si vedomí následkov rozhodnutia nerealizovať tohtoročnú letnú sezónu.

Berkes priblížil, že ak Aeolus dokáže vyrovnať všetky záväzky, ktoré má voči klientom, tak môže následne pokračovať v činnosti. Ak by však mali problém s týmto plnením, tak v najbližšej dobe pravdepodobne vyhlásia insolventnosť.

Dôležité však podľa neho je, že cestovná kancelária mala problémy už po minulé roky. Zdôraznil, že pre "zdravé" cestovné kancelárie nie je v súčasnej dobe dôvod vyhlásiť insolventnosť. Veľké cestovné kancelárie sa totiž sústredia z 90 % na letnú sezónu a nie sú ešte povinné "plniť." Majú však zároveň dostatok času jednať o tom, ako bude vyzerať budúcnosť. Berkes tak neočakáva v tejto fáze nejakú "reťazovú reakciu" cestovných kancelárií.

Do začiatku letnej sezóny 2020 je podľa neho ešte dosť času. Nedá sa tak zatiaľ povedať, ako bude vyzerať. Určite však podľa jeho slov bude poznačená, nejakým spôsobom zmenená či zúžená.

Komentáre ( 0)