23. 03. 2020 12:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prvá slovenská automobilka predĺžila odstávku až do apríla

Vedia už o tom aj všetci jej zamestnanci.

Pohľad na výrobu Porsche Cayenne v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia.
Pohľad na výrobu Porsche Cayenne v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. Foto: TASR

Spoločnosť Volkswagen Slovakia predlžuje dočasnú odstávku výroby vo všetkých troch závodoch. V Bratislave, Martine a Stupave môže trvať až do 5. apríla. O tejto skutočnosti u vedia aj všetci zamestnanci.

Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová o predĺžení rozhodli  v súvislosti s pretrvávajúcim znížením dopytu na trhoch a koordináciou opätovného nábehu dodávateľských vzťahov spolu s ostatnými koncernovými závodmi, a to s jasným zámerom naďalej prispievať k spomaleniu šírenia epidémie koronavírusu a ochorenia Covid-19.

Podľa jej slov automobilový priemysel čelí náročnému obdobiu, ktoré navyše významne zasiahla pandémia nového koronavírusu. V týchto ťažkých časoch je pre zachovanie zamestnanosti ako nikdy predtým mimoriadne dôležitá flexibilita pracovnej sily. Okrem aktuálne platného konta pracovného času je ďalším vhodným nástrojom tzv. kurzarbeit – skrátený pracovný týždeň s podielom nákladov na mzdy zo štátneho fondu zamestnanosti, v súvislosti s ktorým dlhodobo spoločnosť apeluje na vládu. Tento nástroj funguje dlhé roky vo viacerých štátoch EÚ a zachránil státisíce pracovných miest. V krízových časoch dokáže veľmi pomôcť všetkým podnikom bez ohľadu na ich veľkosť a počet zamestnancov.

"Zároveň vkladáme našu plnú dôveru do novozloženej vlády, že rozpozná vážnosť situácie. A podobne ako iné štáty rozhodne vo veľmi krátkej dobe o prijatí opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov krízy pre podnikateľské subjekty, ktoré sú výrazne postihnuté pandémiou koronavírusu," uviedla hovorkyňa.

Komentáre ( 0)