23. 03. 2020 17:30 | DULOVCE/TV Markíza

Ovocinári počas mrazivej noci zachraňovali, čo sa dalo. To najhoršie ich ešte len čaká

Uplynulú noc boli v pozore len na západe, to sa však v noci z pondelka na utorok zmení.

Zapaľovali tisíce parafínových sviec a spustili aj protimrazovú ochranu.
Zapaľovali tisíce parafínových sviec a spustili aj protimrazovú ochranu. Foto: TV Markíza

Máme za sebou prvú zo sérií mrazivých nocí. Kým väčšina z nás spala doma v teple, ovocinári zachraňovali, čo sa dalo. Zapaľovali tisíce parafínových sviec a spustili aj protimrazovú ochranu. Najviac sa báli o rozkvitnuté marhule.

Marhule v Dulovciach ešte nikdy tak skoro nerozkvitli ako tento rok. Rekordne teplý február spôsobil, že vegetácia je o tri týždne posunutá dopredu. Bezvetrie a bezoblačná obloha prispeli k tomu, že riziko zamrznutia úrody bolo ešte väčšie. V Dulovciach boli na mráz pripravení. Pri teplote mínus dva a pol stupňa sa začal poplach.

„Pokiaľ zapálim dvesto sviečok na hektár, tak zvýšim teplotu o dva stupne, pokiaľ zapálim tristo kusov tak o tri stupne," hovorí ovocinár Dušan Szabó.

Ovocinári sú zvyknutí zapaľovať parafínové sviece až po polnoci. Tentoraz to však bolo výnimočne skoro a to už o pol jedenástej. Ochrana sviecami však niečo stojí a nie každý si ju môže dovoliť. „Momentálne počítam, že zhruba 1400 eur na jeden hektár je náklad na túto noc," uviedol ovocinár.

Ak to vynásobíme 17 hektármi, v noci investovali takmer 24-tisíc eur. Sviece horia 10 hodín a je potrebné ich aj strážiť.

Ovocinári z Dvorov nad Žitavou pre istotu zapli aj protimrazovú závlahu, tá by mala ochrániť jablone na sto percent. A to tak, že voda z rozprašovačov pokryje strom ľadom, čím zabráni vymŕzaniu kvetov. Jablone majú od kvitnutia ešte celkom ďaleko, ide tak o preventívne opatrenie.

Horšie to však už bolo v broskyňovom, čerešňovom a nektarinkovom sade. „Robím v ovocinárstve sedem rokov a nepamätám sa, že takto skoro by sme museli niečo takéto robiť. Čo zvykneme robiť, to je od polovice apríla, začiatku mája, čo sa bojíme jarných mrazov, ale toto nie je jarný mráz, toto je arktické prúdenie vzduchu, čiže normálne zima. Tu by nám nepomohol ani vrtuľník," uviedol Milan Broškovič, ovocinár z obce Dvory nad Žitavou.

Už teraz v oboch sadoch vedia, že časť úrody aj tak nezachránili a to ich čakajú mimoriadne ťažké aj dve nasledujúce noci. Uplynulú noc boli v pozore len na západe, to sa však v noci z pondelka na utorok zmení. Podľa Mariána Vargu, prezidenta Ovocinárskej únie, bude počas ďalšej noci ohrozená úroda na celom Slovensku. Niektorí majitelia sadov sú pripravení lepšie, iní horšie.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)