25. 03. 2020 17:00 | NITRA, NOVÉ ZÁMKY, STRÁŽSKE/TV Markíza

Boli sme sa pozrieť v troch mestách, kde dôchodcom nakupujú mestskí úradníci

Donáška ide na účet miest, za potraviny ľudia zaplatia až na prahu svojho domu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Tí, čo nemajú ako, do obchodu ísť nemusia. Mestá a dediny na Slovensku zriaďujú špeciálne telefónne linky pre starkých, ktorí potrebujú nakúpiť v súvislosti s mimoriadnou situáciou.

Donáška ide na účet miest, za potraviny ľudia zaplatia až na prahu svojho domu. Stačí úradníkom deň či dva dopredu zavolať.

Nitra

Pod Zoborom úradníci pre starkých, ktorí sa takto nemajú na koho obrátiť, nakupujú druhý deň. Ľudí nad 70 rokov je v Nitre približne desaťtisíc. Mesto však nakúpi aj pre takých, ktorí sú starší ako 65 rokov. „Momentálne sme nastavení tak, že 20 až 30 nákupov denne v pohode zvládneme," tvrdí referentka sociálnej kurately nitrianskej radnice Soňa Labovská.

Jeden človek má od mesta nárok na jeden väčší nákup do týždňa. Primátor Marek Hattas nám povedal, že rozposlali viac ako 5 000 sms správ seniorom, že môžu túto službu využívať.

„Spustili sme linku pomoci, emailovú schránku, kde môžu ľudia vlastne písať, či poznajú niekoho vo svojom okolí, ktorý by potreboval pomoc alebo priamo ten človek, ktorý to potrebuje," konštatovala Labovská.

Strážske

V Strážskom zriadili potravinovú linku ešte v piatok. Služby mestského úradu však ešte doposiaľ nikto nevyužil. Na mestskom úrade sa nezáujmu o službu neobávajú. "Máme zmapovaných 510 osamelo žijúcich. K tomu treba pripočítať tých, ktorí sú v karanténe a chorých, ktorí si jedlo nedokážu zabezpečiť," ozrejmil primátor Vladimír Dunajčák.

Donášku potravín a základných hygienických potrieb si môžu obyvatelia objednať telefonicky, mailom, alebo sms správou každý pracovný deň od 09.00 do 12.00 h. Zaplatia len za nákup, doprava pôjde na účet samosprávy. Nákupy im roznesú dobrovoľníci v utorok a piatok.

Nové Zámky

Úplne prvou samosprávou na Slovensku, ktorá začala nakupovať a rozvážať potraviny dôchodcom, bolo mesto Nové Zámky. „Pondelok 16. marca bol prvý deň, kedy sme začali rozvážať seniorom potraviny, drogériu a v nevyhnutnom prípade aj lieky," spomína si Denisa Felixová z novozámockej radnice.

Seniorom sa snažia vysvetliť, že nie je nutné robiť veľké nákupy. Ak im už však nakúpiť idú, malo by ísť o základné potraviny, napr. chlieb, maslo, mlieko, mäso, ryža či zemiaky.

Po novom už budú seniorom, ktorí si o to požiadajú, rozvážať aj obedy z mestskej reštaurácie. Platiť budú len za jedlo. Novinkou je aj rúško pre všetkých čo majú nad 65 rokov.

Pozrite si reportáž, ktorú spracovali regionálni redaktori TV Markíza.

 

Komentáre ( 0)