25. 03. 2020 19:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

Naši taxikári sa inšpirovali zahraničím, ako voziť ľudí. Ich nápad narazil na opatrenia

Tvrdia, že ak nebudú mať zákazníkov, zbankrotujú.

Oddelený priestor v taxíku.
Oddelený priestor v taxíku. Foto: TV Markíza

Ak nezačnú voziť ľudí, zbankrotujú. Slovenskí taxikári hľadajú spôsob, ako sa čo najskôr vrátiť do biznisu. Našli dokonca aj spôsob, ako prepravovať klientov ešte bezpečnejšie ako v mestskej hromadnej doprave.

Boj proti koronavírusu a zákaz voziť ľudí priviedol mnohých taxikárov živnostníkov na pokraj zúfalstva. Chcú prežiť a chcú voziť lekárov, zdravotníkov či predavačov do prvej línie, inšpirovali sa zahraničím a vynález ešte aj zdokonalili. Vymysleli fyzické oddelenie vodiča od zákazníka.

Dovolené majú robiť iba rozvoz jedla, pri takejto službe však ich denné tržby dosahujú najviac 15 eur. Zákazníci by v taxíkoch sedeli iba vzadu a platiť by mohli aj bezkontaktne, po každom klientovi vodič priestor vyčistí.

„Vodič je schopný v priebehu niekoľkých sekúnd dezinfikovať priestor a takisto každých 24 hodín budeme priestor ionizovať," povedal nám jeden z taxikárov.

O takýchto opatreniach sa vo štvrtok rozprávali aj na ústrednom krízovom štábe. Záver však taxikárov nepoteší. „Bola o tom diskusia, my vnímame tie problémy, ale v tejto chvíli to nie je možné," tvrdí šéf rezortu Andrej Doležal.

Ministerstvo dopravy si vypočulo najmä stanoviská odborníkov a prosí taxikárov aby vydržali. „Boli tam lekári, bol tam aj hlavný hygienik a povedali, že iste môže prísť k minimalizácii styku medzi vodičom a cestujúcim, ale kabína vzadu bude kontaminovaná," dodal Doležal.

Taxikári však ako protiargument používajú to, že ani verejná doprava nečistí sedadlo po každom jednom cestujúcom. Taxikár Milan Horanič je presvedčený, že v MHD je to ešte horšie.

Ak sa nevrátia do normálneho režimu, mnohí budú musieť zmeniť okamžite prácu, aby mohli uživiť rodiny. Ochotní sú prispôsobiť priestory presne podľa požiadaviek hygieny a zároveň tvrdia, že opatrenia, ktoré vymysleli, si ponechajú, aj keď vírus pominie.

Reportáž spracoval Braňo Tomaga.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

Komentáre ( 0)