27. 03. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Niektoré banky začali obmedzovať poskytovanie úverov. Dotýka sa to najmä týchto ľudí

Štát však chce zasiahnuť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Pandémia koronavírusu zasiahla mnohé rodiny, ktoré z dôvodu čerpania ošetrovného či zatvorených prevádzok strácajú príjem. Netrvalo dlho a prvé banky už začali reagovať.

Niektoré pozastavili refinancovanie úverov, ktoré využívali mnohí, zvlášť teraz, pri lákavých nízkych sadzbách, znižovali si tak splátky. Viac sa však banky zamerali na podnikateľov či malých živnostníkov, ktorým spotrebné úvery nedajú.

Podľa analytika Mariána Búlika sa banky teraz sústreďujú na podnikateľov aj preto, lebo práve oni si môžu posunúť platenie daní na neskôr. Ak by im banka poskytla úver, išla by do rizika, čo si dovoliť nemôže.

„Ak podnikateľ dnes požiada o úver, tak dokladuje priznanie z marca minulého roka, to však odzrkadľuje jeho príjmy z roku 2018. Banky však nemôžu predpokladať, že jeho príjmy budú rovnaké," vysvetľuje Búlik.

Práve odklad splátok, ktorý skloňujú banky, by mohol byť vraj schodnou cestou. So štátom by za to mohli vyjednať tiež zmiernenie niektorých opatrení. Vyhli by si tak riziku nesplácania úverov.

Vedieť by sme tak potom mali, kto by mohol tieto ústupky dostať, za akých pravidiel a najmä či budú klienti pre odklad na listine neplatičov.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.