29. 03. 2020 19:00 | NITRA, BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Boli sme sa pozrieť, ako sa na otvorenie pripravujú malé prevádzky, servisy i zahradníctva

Majitelia sa deň vopred poriadne pripravovali, aby splnili prísne hygienické podmienky.

Obchody, ktoré môžu byť otvorené.
Obchody, ktoré môžu byť otvorené. Foto: TV Markíza

Opravovne bicyklov, počítačov, záhradníctva či očné optiky. Aj tieto prevádzky budú po novom od pondelka otvorené. Majitelia sa na to pripravovali už deň pred opätovným otvorením. Musia totiž splniť prísne pre opatrenia v súvislosti s koronavírusom hygienické podmienky.

Servis bicyklov

Zelenú od pondelka (30. 3.) majú aj servisy bicyklov. Tým vraj počas dvojtýždňovej pauzy telefóny zvonili neustále. Cyklistická sezóna totiž práve štartuje a teraz ešte viac ako inokedy ľudia samotu trávia na bicykloch.

Majiteľ nitrianskej predajne Ondrej Bene nám povedal, že už majú na budúci týždeň naplánovaných 10 až 15 zákaziek. Predajňu dnes deň pred otvorením ešte dôkladne vydezinfikujú. Dezinfekčné gély a rukavice pre zákazníkov sú už ale pripravené.

Zásoby ochranných rukavíc majú. Bicykle v nich totiž servisujú bežne. Problém u nich nie je ani s dezinfekciou. „Používame ju pri servise tlmičov a vidlíc aj izopropilalkohol. Je to jedna zo zložiek, ktoré dezinfikujú. Pokiaľ ju vieme namiešať v rozumnom pomere, tak sa môže použiť aj na dezinfekciu rúk," vysvetlil nám.

Opravovňa počítačov

Majiteľ opravovne počítačov Emil Rajčan zo Zvolena prišiel do práce už v nedeľu (29. 3.) krátko popoludní. Prevádzku má 28 rokov a za ten čas bola zatvorená iba jeden pracovný deň. Teraz je majiteľ rád, môže opäť vrátiť do práce. „Toto je najdrahšia dovolenka, akú som kedy mal a pritom som ju nečerpal," konštatoval pán Rajčan.

Pre zákazníkov v nedeľu zháňal hygienické rukavice a dezinfekčné prostriedky. Pokúšal sa o to najmä cez svojich známych, keďže oficiálne sa kúpiť skoro nedajú. Do prevádzky na opravu počítačov plánuje púšťať ľudí iba po jednom.

Záhradníctvo

Na zákazníkov sú pripravení aj v záhradníctve v Gombaseku pri Rožňave. Pre zákazníkov majú pripravené jednorazové rukavice i rúška. Nakoľko je predajňa veľká, neobávajú sa, že ľudia nedodržia odstup. Veria, že ľudia budú trpezliví, rátať musia s čakaním na vstup do skleníkov.

Pred niektorými znovuotvorenými predajňami ich majitelia očakávajú návaly. Aj štát vyzýva ľudí na trpezlivosť a ohľaduplnosť. V prípade, že vzniknú konfliktné situácie, zasiahne polícia.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravili kolegovia z rôznych miest Slovenska.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.     

Komentáre ( 0)